Imigracijska sutkinja odlučila je nastaviti slučaj protiv deportacije
U slučaju koji je izazvao široku pažnju, američka imigracijska sutkinja Jamee Comans odlučila je da se slučaj protiv deportacije Mahmouda Khalila, studenta doktorskih studija na Sveučilištu Columbia uključenog u pro-palestinske prosvjede, može nastaviti. Sudac je naveo jasne i uvjerljive dokaze koje je pružila vlada da je Khalil deportabilan. Khalil, američki stalni stanovnik, ima mogućnost osporiti odluku. Ova presuda dolazi usred optužbi od strane pravaša da Trumpova administracija koristi imigracijsko pravo kako bi suzbila neslaganje, i suzbila slobodu govora i aktivizam za Palestinu pod krinkom borbe protiv antisemitizma.
Optužbe i reakcije na presudu
- Khalilovi pristaše tvrde da se on angažirao u mirnim prosvjedima protiv veza Sveučilišta Columbia s izraelskom vojskom i da nije optužen za bilo kakav zločin.
- Američki državni tajnik Marco Rubio, u pismu sudu, zatražio je Khalilovo uklanjanje temeljeno na njegovom sudjelovanju u “antisemitskim prosvjedima i onesposobljavajućim aktivnostima”.
- Khalilovi odvjetnici i pristaše su osudili odluku kao kršenje prvog amandmana na Ustav Sjedinjenih Država, tvrdeći da stalni stanovnici ne bi trebali izgubiti svoj status zbog sudjelovanja u zagovaranju za Palestinu.
Khalil, koji je u pritvoru vlade od 8. ožujka, obratio se sudu tijekom slušanja, naglašavajući nedostatak pravne zaštite i pravednosti u svom slučaju. Njegova supruga, Noor Abdalla, izrazila je razočaranje odlukom suda, navodeći da se nijedna osoba ne bi trebala deportirati zbog izražavanja mišljenja protiv nasilja u Gazi.
Ovaj slučaj ističe napetost između slobode govora, aktivizma i imigracijskog prava, izražavajući zabrinutost zbog korištenja pravnih mehanizama za gušenje neslaganja i kažnjavanje političkog izražavanja. Khalilova pravna bitka nastavlja se dok pokušava osporiti odluku o deportaciji, suočavajući se s širim implikacijama svog slučaja za prava imigranata i slobodu govora u Sjedinjenim Državama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera