Važni događaji na Kosovu
U nedavnom parlamentarnim izborima na Kosovu, očekuje se da će Vetëvendosje, vladajuća stranka koju vodi premijer Albin Kurti, osvojiti najveći broj glasova sa 42%, ali nedostajati većini u 120 mjesta parlamenta. Exit poll također predviđa da će centar-lijeva vladajuća stranka biti ispred Demokratske stranke Kosova (PDK), Demokratske lige Kosova (LDK) i Saveza za budućnost Kosova (AAK). Popularnost Kurtija stvorena je naporima da proširi kontrolu vlade nad većinskim etničkim Srbima na sjeveru, iako je takav stav stvorio tenzije s glavnim podržavateljima Kosova, EU i SAD.
Politika i stavovi stranaka
Opozicijske stranke kritizirale su trenutnu vladu zbog rukovanja ekonomijom i zagovaraju pomirljiviji pristup upravljanju. LDK i PDK, obje centrističke stranke, kampanjale su na platformama koje uključuju pridruživanje NATO-u, obnavljanje odnosa s SAD-om i naglasak na ulozi bivših gerilskih boraca iz Oslobodilačke vojske Kosova unutar PDK.
Unatoč optimizmu oko rezultata izbora, postoji mogućnost formiranja opozicijske vlade kako bi se spriječio povratak Kurtija na vlast. Ustav nalaže da 10 zastupnika mora biti iz srpske manjine, koja vjerojatno neće surađivati s Kurtijevom strankom. Preostalih 10 mjesta rezervirano je za druge manjinske etničke grupe, neke od kojih su ranije surađivale s Vetëvendosjeom. Ipak, Kurti je naznačio neprijateljstvo prema suradnji s bilo kojim oporbenim strankama.
Kosovo je proglasilo neovisnost od Srbije 2008. godine, potez priznat od strane SAD-a i većine europskih zemalja, ali ne i od Srbije i većine etničkih Srba unutar Kosova, poduprtih od strane Rusije. Trenutne tenzije između etničkih skupina i političkih stranaka ističu delikatan balans moći i upravljanja na Kosovu.
Za više informacija pročitajte na BBC