Apple izgubio titulu najvrijednije tvrtke
Apple je izgubio titulu najvrijednije tvrtke na burzi zbog strahova investitora u vezi s posljedicama carina na iPhone koje je donio predsjednik Donald Trump. Cijena dionica Applea pala je za više od 20% u posljednjim danima. Sada je Microsoft preuzeo prvo mjesto s tržišnom vrijednosti od oko 2,64 bilijuna dolara, slijedi Apple s gotovo 2,6 bilijuna dolara.
Appleova proizvodnja i carine
Većina iPhonea proizvodi se u Kini, a s kombiniranim mjerama carina koje je nametnula administracija Trump, uvoz iz Kine u SAD sada će se suočiti s carinama od 104%. Apple planira prvo dostavljati iPhonee iz Indije u SAD, dok CEO Tim Cook traži oslobođenje od carina. Međutim, neizvjesnost oko situacije otežava Appleu dugoročne investicije u svoje lance opskrbe. Trump je također nametnuo carinu od 27% na robu iz Indije.
Bijela kuća jasna je u svojoj poruci da bi Apple mogao proizvoditi iPhonee za američko tržište u SAD-u. Tjelesni ministar Howard Lutnick upitao je zašto Apple i dalje proizvodi u Kini, sugerirajući da SAD posjeduje resurse i radnu snagu potrebnu za proizvodnju.
Unatoč tim sugestijama, stručnjaci koji su upoznati s lancima opskrbe Applea vjeruju da premještanje proizvodnje u SAD značajno povećati troškove. Analitičari upozoravaju da proizvodnja iPhonea u tvornici u SAD-u mogao podići cijenu uređaja na 3500 dolara. Premještanje svega 10% lanca opskrbe u SAD moglo bi koštati Apple 30 milijardi dolara tijekom tri godine. Stručnjaci tržišta ističu da je Apple posebno osjetljiv na Trumpove carine, koje bi mogle imati značajan utjecaj na budućnost tvrtke.
Analitičari također ističu da je Appleu trebalo oko tri godine da prebaci 14% proizvodnje iPhonea u Indiju, što ukazuje da bi prijelaz na proizvodnju u SAD-u bio složen i dugotrajan proces. Craig Moffett ističe izazove s kojima bi se Apple susreo u reprodukciji svojih trenutnih lanaca opskrbe u SAD-u, budući da potrebna infrastruktura i radna snaga nisu odmah dostupne. Trumpov glasnogovornik vjeruje da bi Apple mogao proizvoditi iPhonee u SAD-u, ali stručnjaci industrije tvrde da složenosti i troškovi učine to nerealnim rješenjem.
Za više informacija pročitajte na spiegel