Teške zimske oluje na istočnoj obali SAD-a
Teški zimski oluje utječu na više od 60 milijuna ljudi na istočnoj obali Sjedinjenih Država, s temperaturama koje padaju i do -50 ° C (-60 ° F) zbog širenja polarnog vorteksa. Polarni vorteks je područje izuzetno hladnog, rotirajućeg zraka oko Arktika koje primarno utječe na zemlje na sjevernoj hemisferi. Postoje dva tipa polarnih vorteksa – troposferski i stratosferski. Trenutno hladno razdoblje uzrokovano je stratosferskim polarnim vorteksom, koji se formira oko 10-30 milja iznad površine Zemlje i može širiti hladan arktički zrak do regija južnije od Floride kada je u oslabljenom stanju.
Utjecaj polarnog vorteksa na klimatske promjene
Ekstremne hladne temperature uzrokovane oslabljenim polarnim vorteksom su ciklički, ali se ne javljaju svake godine. Pojam polarni vorteks postao je popularan 2014. godine nakon što je polarni vorteks 2013.-2014. godine doveo do rekordno hladnog vremena i obilnih snježnih padavina u Kanadi i istočnom dijelu Sjedinjenih Država. Taj događaj rezultirao je 92,5 posto Velikih jezera pokrivenih ledom, označavajući drugi najveći obuhvat leda zabilježen putem satelita.
- Klimatske promjene utječu na intenzitet ili učestalost hladnijih temperatura zbog polarnog vorteksa.
- Globalno zatopljenje slabi polarni vorteks i vjetar zvjezdane staze, čineći ih osjetljivijima na pomicanje i donošenje hladnijeg zraka regijama poput Europe i Sjeverne Azije.
- Sjeverni pol zagrijava brže od drugih regija, smanjujući temperaturnu razliku između zemljopisnih širina i uzrokujući spuštanje vjetra zvjezdane staze u niže zemljopisne širine.
Znanstvenici proučavaju utjecaj klimatskih promjena na polarni vorteks i njegove implikacije na zimske meteorološke uzorke. Razumijevanje ovih procesa ključno je za predviđanje i prilagodbu ekstremnim hladnim događajima i njihove potencijalne promjene u kontekstu zagrijavanja planeta. Fenomen polarnog vorteksa privukao je pozornost javnosti i postao kućanstvom poznat izraz, oblikujući kulturne percepcije zimskih meteoroloških uzoraka na sjevernoj hemisferi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera