Nedavni napad dronom na Černobil
Nedavni napad dronom na zaštitni sklonište nad oštećenim nuklearnim reaktorom u Černobilu izazvao je zabrinutost zbog potencijalnog curenja radioaktivnih materijala. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky potvrdio je da je napad izazvao požar koji je od tada ugašen. Iako Rusija negira bilo kakvu umiješanost u napad, mogućnost curenja radioaktivnih tvari je priznata od strane glavnog inženjera elektrane.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) izvijestila je da su razine zračenja i unutar i izvan Černobila trenutno stabilne, ali ostaje na visokom stupnju opreza nakon incidenta. Zaštitni štit, konstrukcija vrijedna 1.6 milijardi dolara koja je dizajnirana da spriječi daljnje curenje radioaktivnih tvari tijekom idućeg stoljeća, navodno je oštećen u napadu.
Zabrinutost stručnjaka i međunarodnih organizacija
Stručnjaci poput profesora Jima Smitha s britanskog Sveučilišta u Portsmouthu izražavaju zabrinutost zbog napada, s obzirom da je udarac oštetio ključne sustave održavanja radijacije unutar reaktora. Simon Evans iz Europske banke za obnovu i razvoj opisao je napad kao neodgovoran i štetan za nuklearne sigurnosne napore.
Incident u Černobilu dolazi usred povećane vojne aktivnosti oko Nuklearne elektrane Zaporizhzhia na jugu Ukrajine. IAEA je prethodno pozvala na uzdržanost kako bi se izbjegao veliki nuklearni incident, s zabrinutostima zbog potencijalnih rizika u Zaporizhzhia, najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi.
Unatoč osporavanju broja smrtno stradalih u nesreći u Černobilu, s službenim brojem od 31 odmah preminule osobe i procjenom UN-a od 50 izravnih smrti, i dalje postoji zabrinutost zbog dugoročnih zdravstvenih posljedica izloženosti radijaciji. Međunarodna suradnja u izgradnji zaštitnog štita u Černobilu ističe važnost nuklearne sigurnosti i potrebu za daljnjom suradnjom kako bi se spriječili daljnji incidenti u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC