Prijedlog o uspostavi povratnih centara
Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer razmatra postavljanje “povratnih centara” u trećim zemljama kako bi smjestio neuspjele tražitelje azila koji su iscrpili sve mogućnosti žalbe. Ova mjera dolazi kao odgovor na povećani pritisak za smanjenje broja migranata koji dolaze u UK, s obzirom na rastuću popularnost desno orijentirane stranke Reform UK. Starmer je bio u razgovorima s više zemalja u vezi s tim centrima, iako specifičnosti tih razgovora nisu otkrivene. Ovaj plan podsjeća na raniju shemu konzervativne vlade za deportaciju tražitelja azila u Ruandu, koju je Starmer odbio nakon preuzimanja dužnosti.
Reakcije i rasprave
Tijekom posjeta Albaniji, Starmer nije uključio temu povratnih centara na dnevni red za raspravu. Albanijanski premijer Edi Rama primijetio je da sličan model povratka s Italijom bio “jednokratni” i zahtijevao je vrijeme za testiranje, ističući složenosti takvih aranžmana. Starmer je priznao da uspostavljanje centara neće riješiti problem opasnih prelazaka preko La Manchea, ali uz kombinaciju drugih mjera za borbu protiv krijumčarenja, moglo bi pomoći riješiti problem.
Starmer je kritizirao prethodno vodstvo Konzervativaca zbog ostavljanja neurednog sistema obrade azila, kojeg njegova nova laburistička vlada nastoji ispraviti. Prijedlog za povratne centre cilja na osobe koje su iscrpjele zakonske mogućnosti za boravak u UK, ali produžuju svoje uklanjanje kroz različite taktike. Ova odluka dio je niza strožih imigracijskih politika, uključujući produljenje vremena potrebnog za kvalifikaciju migranata za naseljavanje, dok vlada nastoji suzbiti rast desno orijentiranih pokreta predvođenih figurama poput Nigel Faragea.
Zaključak
U zaključku, vlada Ujedinjenog Kraljevstva pod vodstvom premijera Keira Starmera istražuje uspostavu povratnih centara u trećim zemljama kako bi se nosila s neuspjelim tražiteljima azila, kao dio napora za rješavanje imigracijskih izazova i smanjenje utjecaja desno orijentiranih političkih frakcija. Prijedlog nailazi na kompleksnosti i neizvjesnosti, ali odražava širi napredak prema strožim imigracijskim mjerama i organiziranijem sistemu obrade azila u UK.
Za više informacija pročitajte na aljazeera