Divlji požari u Los Angelesu
Prouzrokovali su opsežno uništenje, s najmanje 25 poginulih i preko 12.000 uništenih struktura. Napredak je postignut u suzbijanju dvaju najvećih požara, Eaton i Palisades, koji su zajedno spalili oko 40.000 hektara. Vatrogasci su radili neumorno kako bi postigli potpunu kontrolu, uz pomoć traženu iz Meksika i Kanade.
Trenutna situacija
Iako su se snažni vjetrovi koji su prvotno poticali plamenove oslabili, i dalje postoje zabrinutosti zbog suhe neotpale vegetacije i niske vlažnosti zraka. Evakuirani stanovnici neće se moći vratiti u svoje susjedstvo barem još tjedan dana. Upozorenja na crvenu zastavu su uklonjena, ali postoji potencijal za povratak snažnih vjetrova Santa Ane, što predstavlja visok rizik za daljnje izbijanje požara.
Požar Palisades, najveći od divljih požara, nije narastao i preko 20% je kontrolirano. Iako se postiže napredak, i dalje postoje ekstremni opasnosti i vrućina oko perimetra i unutrašnjosti požara. Tisuće osoblja radi na suzbijanju požara, s brojem poginulih porastom na 25 i 31 aktivnim prijavama nestalih osoba.
Uzroci divljih požara
Razorni divlji požari u Kaliforniji pogoršani su ljudskim uzrokovanim klimatskim promjenama, kako potvrđuje studija ‘Climameter’. Toplije, suše, i vjetrovitije uvjete stvorili su idealno okruženje za brzo širenje ovih požara. Uništavanje i razaranje uzrokovano ovim požarima ističu hitnu potrebu za djelovanjem u borbi protiv klimatskih promjena i sprječavanjem budućih katastrofa.
Za više informacija pročitajte na BBC