Kineski hakeri u cyber-špijunskoj kampanji
Kineski hakeri, identificirani kao Salt Typhoon, uključeni su u veliku ciber-špijunsku kampanju usmjerenu na meta podatke brojnih Amerikanaca, uključujući visoke dužnosnike američke vlade i političke figure. Hakeri su infiltirali komunikacije najmanje osam američkih telekomunikacijskih tvrtki i nekoliko telekomunikacijskih tvrtki drugih zemalja. Iako povjerljive komunikacije nisu bile kompromitirane, ovaj incident izaziva zabrinutost zbog opsega kineskih cyber prijetnji američkoj vladi. Ovaj incident dio je većeg uzorka kineskih cyber napada na američke subjekte, kao što je viđeno u prethodnim povredama osjetljivih podataka od predsjedničkih kandidata i velikih telekomunikacijskih pružatelja poput Verizona, AT&T-a i T-Mobilea.
Kinesko zanijekanje i zabrinutosti zbog sigurnosti
Unatoč optužbama o kineskom sudjelovanju u ciber-špijunskoj kampanji i upozorenjima američkih vlasti, kinesko veleposlanstvo u Washingtonu zanijekalo je odgovornost za hakiranje. Pozvali su Sjedinjene Američke Države da prestanu sa vlastitim cyber napadima na druge zemlje i da ne koriste sigurnosna pitanja kako bi diskreditirale Kinu. Hakiranjem su izloženi meta podaci poziva, koji mogu pružiti detaljne uvide u živote pojedinaca, odnose i radne obrasce čak i bez pristupa sadržaju poziva. Ova povreda podataka izazvala je zabrinutosti zbog privatnosti i sigurnosnih rizika koje donose cyber prijetnje na komunikacijske mreže.
Kao odgovor na ove sigurnosne prijetnje, odbor Senata za trgovinu zakazao je saslušanje za 11. prosinac kako bi se obradilo cyber-špijunski kampanja Salt Typhoon i općenite sigurnosne ranjivosti u komunikacijskim mrežama. Saslušanje ima za cilj rasvijetliti opseg povrede, posljedice kompromitiranih meta podataka i potrebne mjere za poboljšanje sigurnosnih obrana cyber napada u budućnosti. Ovaj incident naglašava trajne izazove koje predstavljaju državno sponzorirane cyber prijetnje i hitnu potrebu za koordiniranim naporima kako bi se ojačale cyber obrane i zaštitili osjetljivi podaci.
Za više informacija pročitajte na aljazeera