Singapur izvršio trećeg osuđenog krijumčara droge
Singapur je nedavno izvršio trećeg osuđenog krijumčara droge u tjedan dana, unatoč apelima za milost od strane Ujedinjenih naroda. Izvršena osoba, Rosman Abdullah, bio je Singapurac koji je proglašen krivim za krijumčarenje 57.43 grama heroina u zemlju. Centralni ured za narkotike naglasio je da je Rosman prošao puni zakonski postupak i imao pravnu zastupnicu tijekom cijelog slučaja.
CNB je opravdao korištenje smrtne kazne za ozbiljne zločine poput krijumčarenja droge, ističući štetu uzrokovanu pojedincima, obiteljima i društvu.
Stručnjaci UN-a izražavaju zabrinutost
Međutim, stručnjaci UN-a izrazili su zabrinutost zbog nedostatka odgovarajućih uvjeta za mentalno invalidne tijekom ispitivanja i suđenja. Tvrdili su da smrtna kazna ne djelotvorno odvraća od kriminala. Amnesty International također je kritizirao upotrebu smrtne kazne u Singapuru, nazivajući Rosmanovu egzekuciju “ledenom” i “izuzetno uznemirujućom”.
Unatoč modernom i međunarodnom ugledu, Singapur je među rijetkim zemljama koje još uvijek primjenjuju smrtnu kaznu za droge. Osobe uhvaćene u krijumčarenju velikih količina droge u Singapuru suočavaju se s obveznom smrtnom kaznom. Od nastavka izvršenja 2022. nakon prekida zbog pandemije, Singapur je izvršio smrtnu kaznu nad 24 osobe, uključujući osam ove godine.
Singapurska vlada opravdava upotrebu smrtne kazne kao odvraće od zlouporabe droga, pozivajući se na ankete koje ukazuju na javnu podršku zakonu. Strogi nadzor nad javnim prosvjedima i medijima omogućuje zemlji da zadrži svoj stav o smrtnoj kazni. Slučaj Rosmana Abdullaha ističe stalnu raspravu o učinkovitosti i etičkim implikacijama smrtne kazne, posebno u vezi s osobama s invaliditetom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera