Odluka predsjednika Joea Bidena o Ukrajini
Odluka predsjednika Joea Bidena o potencijalnom dopuštanju Ukrajini da udari Rusiju s američkim dugometražnim raketama izazvala je zabrinutost među pristašama Donalda Trumpa, koji to vide kao opasno eskaliranje.
Trump je osvojio izbore obećanjem da će završiti rat i poboljšati život Amerikanaca, a njegovi saveznici vjeruju da je Bidenov potez pokušaj početka Trećeg svjetskog rata prije nego što Trump stupi na drugi mandat.
Rasprave i reakcije
Bidenovo obećanje podrške ratnim naporima Kijeva postavlja pitanja o američkom sudjelovanju u stranim sukobima, s mnogim republikancima koji pozivaju na prekid pomoći Ukrajini. Unatoč tim pozivima, Biden planira nastaviti financirati Ukrajinu do kraja svog mandata.
Pristaše Trumpa, uključujući njegovog sina Donalda Trumpa Jr. i zastupnicu Marjorie Taylor Greene, kritizirali su Bidenovu odluku tvrdeći da se protivi volji američkog naroda koji želi usredotočiti se na unutarnje probleme. Elon Musk, koji se pridružuje Trumpovom timu, također je izrazio podršku za prekid stranih ratova.
S druge strane, ruski predsjednik Putin upozorio je protiv zapadne involviranosti u Ukrajinu i prijetio korištenjem nuklearnog oružja, iako malo tko vjeruje da bi to zaista učinio. Institut za proučavanje rata vjeruje da bi korištenje dugometražnih projektila Ukrajine moglo ciljati ključne ruske vojne instalacije, natjeravajući Rusiju na oprez.
Bidenova odluka smatra se načinom odvraćanja od ruske agresije i signalom Sjevernoj Koreji. Potencijalna ovlaštenja za Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo da slijede primjer nisu potvrđena. Nedavni ruski napadi u Ukrajini, uključujući smrtonosni udar u Odesi, povećali su tenzije u regiji.
Sveukupno, Bidenova odluka ponovno je razbuktala debate o američkom sudjelovanju u stranim sukobima i ravnoteži moći u globalnoj politici.
Za više informacija pročitajte na BBC