Godišnja vojna vježba NATO-a “Stalni podne”
Vojna vježba NATO-a “Stalni podne” trebala bi početi u ponedjeljak, uključujući oko 2.000 vojnih osoba s osam zračnih baza tijekom dva tjedna. Više od 60 zrakoplova, uključujući moderne borbeni avioni sposobni za nošenje američkih nuklearnih bombi u Europi, strateški bombarderi, nadzorni i zrakoplovi za ponovno punjenje goriva, sudjelovat će u vježbama. Vježba će se održati na zračnim bazama u Belgiji i Nizozemskoj, kao i zračnom prostoru iznad Ujedinjenog Kraljevstva, Danske i Sjevernog mora, s zrakoplovima iz 13 zemalja NATO-a, uključujući Njemačku.
Ciljevi vježbe i politika NATO-a
NATO ističe da “Stalni podne” nije odgovor na agresiju Rusije protiv Ukrajine i ne uključuje stvarno oružje. Međutim, cilj mu je poslati jasnu poruku Moskvi da je NATO spreman obraniti se nuklearnim oružjem ako je potrebno. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte izjavio je da je nuklearna odvraćanja bitna za sigurnost saveza, a vježba prenosi poruku da će NATO štititi i braniti sve svoje saveznike.
- Područje vježbe i sudionici
- Scenarij vježbe
- Politika dijeljenja nuklearnog oružja
Iako pojedinosti o scenariju nisu otkrivene, stručnjaci sugeriraju da će se vježba usredotočiti na prijenos američkih nuklearnih bombi iz podzemnih postrojenja na zrakoplove i montiranje za vježbene letove bez stvarnih bombi. NATO-ova politika dijeljenja nuklearnog oružja omogućava da se američko nuklearno oružje smješteno u Europi može rasporediti zrakoplovima partnerskih zemalja u slučaju stvarne prijetnje za neutralizaciju neprijateljskih snaga. Vjeruje se da se američko nuklearno oružje pohranjuje u sjevernoj Italiji, Belgiji, Nizozemskoj i Büchelu, Njemačka. Njemačka vojska, primjerice, sudjelovala je u prošlim vježbama “Stalni podne” s avionima tipa Tornado.
Za više informacija pročitajte na spiegel