Sankcije protiv kineskih proizvođača
Od strane američkog Ministarstva financija objavljene su sankcije protiv kineskih proizvođača motora i dijelova bespilotnih letjelica koji su izravno podržali dugotrajne napade Rusije u ratu u Ukrajini. Sankcije ciljaju tri entiteta i jednu osobu zbog njihove uloge u razvoju i proizvodnji ruskih bespilotnih letjelica za dugotrajne napade “Garpiya serije”, koje su korištene u razornim napadima u Ukrajini.
Bespilotne letjelice su dizajnirane od strane kineskih stručnjaka i proizvedene u Kini prije nego su prenesene u Rusiju za korištenje u sukobu.
SAD optužuju Kinu
Ove sankcije označavaju prvi put da SAD ciljaju kineske entitete izravno uključene u razvoj i proizvodnju potpunih oružanih sustava u partnerstvu s ruskim tvrtkama. SAD optužuju Kinu za pružanje materijalne podrške Rusiji kako bi održala svoju vojnu kampanju protiv Ukrajine. Američki dužnosnici naglašavaju važnost ometanja mreža koje omogućavaju Rusiji da stekne napredno oružje i nastavi svoje vojne operacije.
Kina je porekla opskrbu oružjem Rusiji i tvrdi da je njen trgovinski odnos s Rusijom normalan i legitimni. Unatoč tome, SAD su uvele sankcije protiv entiteta i pojedinaca koji pomažu naporima Rusije u ratu, ciljajući preko 300 pojedinaca i tvrtki u zemljama poput Kine, Južne Afrike, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske. SAD ima za cilj suočiti se s ne-tržišnim politikama Kine koje imaju negativne globalne posljedice i suočava se s odmazdom u obliku kineskih sankcija protiv američkih obrambenih tvrtki zbog prodaje vojne opreme Tajvanu.
Napetosti između SAD-a, Kine i Rusije
Napetosti između SAD-a, Kine i Rusije i dalje postoje jer svaka zemlja tvrdi svoje interese i optužuje druge za kršenje principa i oštećivanje odnosa. Situacija ističe kompleksnu geopolitičku dinamiku koja se odvija u sukobu u Ukrajini i šire implikacije za globalnu sigurnost i diplomaciju.
Za više informacija pročitajte na aljazeera