Sukob oko opere “Sancta Susanna”
Skladatelj Paul Hindemith suočio se s kontroverzom 1921. godine kada je pokušao prikazati premijeru svoje jednočinke opere “Sancta Susanna” u Stuttgartskoj operi. Zbog prigovora na percipiranu bogohulnost teksta, premijera je odgođena do sljedeće godine u Frankfurtu.
Izvedba inspirirana Hindemithovim radom
Nedavno je Stuttgartska državna opera uključila opernu izvedbu inspiriranu Hindemithovim radom u svoj program. Ova izvedba, koju je kreirala Florentina Holzinger, izazvala je uzbuđenje među posjetiteljima, pri čemu je 18 osoba trebalo pomoć od posjetiteljske službe zbog pritužbi na mučninu. Tri slučaja zahtijevala su medicinsku pažnju.
Holzinger je poznata po svojim provokativnim i granicama pomičnim izvedbama, koje često sadrže eksplicitne teme, bolne trikove i spremnost za istraživanje tabu tema.
Centralne teme izvedbi uključuju duhovnost, seksualnost, religijsku kritiku te ispitivanje društvenog i religijskog nasilja.
Stuttgartska državna opera priznaje kontroverznost izvedbe na svojoj web stranici, upozoravajući gledatelje na eksplicitne seksualne radnje, prikaze seksualnog nasilja, korištenje stvarne i lažne krvi, probadanja kože i rana, kao i efekte stroboskopa, glasne zvukove i tamjane.
Unatoč tim upozorenjima, Opera potiče avanturističke ljubitelje kazališta da dožive izvedbu, naglašavajući da je autentična i nije farsa.
Opera nema planova za izmjenu preostalih pet zakazanih izvedbi “Sancta,” unatoč izvješćima o nelagodi koju su prijavili posjetitelji. Premijera je dobro prihvaćena, s mnogim posjetiteljima koji su bili svjesni kontroverzne prirode izvedbe. Produkcija je prvotno premijerno prikazana 30. svibnja u Mecklenburškom državnom kazalištu u Schwerinu prije nego što je prešla na festival u Beču u lipnju.
Za više informacija pročitajte na spiegel