Američko-iranski odnosi u središtu diplomatskih napora
Američki predsjednik Donald Trump je stupio u kontakt s vrhovnim vođom Irana, ajatolahom Alijem Hameneijem, u pokušaju izbjegavanja izravne vojne akcije, prema specijalnom izaslaniku SAD-a Steveu Witkoffu. SAD šalje signal Iranu da se angažira u dijalogu i diplomaciji kako bi pronašli mirno rješenje u vezi s nuklearnim aktivnostima Irana.
Međutim, Hamenei je kritizirao Trumpov pristup, tvrdeći da Iran neće pregovarati s “čudovištem”. Trump je također zaprijetio Teheranu zbog svake podrške iranski orijentiranim Hutiima u Jemenu, što je dovelo do povećanih napetosti. Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je da su pregovori s SAD-om nemogući osim ako Washington ne promijeni svoju politiku pritiska.
Situacija u Iranu nakon povlačenja iz JCPOA
U Iranu postoji malo povjerenja u pregovorne obveze SAD-a nakon što je Trump povukao iz Zajedničkog sveobuhvatnog plana djelovanja (JCPOA) 2018. godine, nametnuvši dodatne sankcije Iranu. Od tada je Iran ubrzao obogaćivanje urana na 60 posto čistoće, približavajući se razinama pogodnim za vojnu upotrebu. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila je da Iran ima dovoljno fisilnog materijala za više bombi, ali nije poduzeo korake za izgradnju jedne.
Unatoč naznakama o pregovorima s Iranom, Trump je ojačao “maksimalni pritisak” kampanju i inzistirao da Iran mora potpuno eliminirati svoj nuklearni program. To je dovelo do unutarnjih poziva unutar Irana da ponovo razmisle o svojem stavu o nuklearnim oružjima. Situacija ostaje napeta dok se obje strane kreću u smjeru moguće vojne akcije pokušavajući pronaći diplomatsko rješenje putem dijaloga i pregovora.
Za više informacija pročitajte na aljazeera