Sankcije SAD-a protiv saveznika Nicolasa Madura
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije na 21 saveznika venezuelanskog predsjednika Nicolasa Madura zbog njihovog navodnog sudjelovanja u gušenju prosvjeda koji su izbili nakon spornih izbora u srpnju. Represija je rezultirala smrću najmanje 25 prosvjednika, uz više od 2.400 uhićenih. Madurove represivne akcije osuđene su od strane američkog Ministarstva financija, koje ih je označilo kao pokušaj ušutkavanja disidenata.
Izbori i kontroverze
Izbori za predsjednika 28. srpnja vidjeli su Madura kako tvrdi pobjedu, unatoč anketama koje su upućivale da gubi. Opozicija je optužila vladu za izbornu prijevaru, navodeći nepravilnosti u procesu brojanja glasova. Međunarodni promatrači također su izrazili zabrinutost zbog integriteta izbora. Američka vlada, pod vodstvom predsjednika Joea Bidena, priznala je opozicijskog kandidata Edmunda Gonzaleza kao legitimnog vođu Venezuele u odgovoru na kontroverzne izbore.
Najnovije sankcije SAD-a ciljaju članove sigurnosnih snaga i visoke dužnosnike koji su sudjelovali u podrivanju izbornog procesa ili represiji. To dovodi ukupan broj sankcioniranih osoba na 180, uz gotovo 2.000 osoba koje su suočene s viznim ograničenjima. Državni tajnik osudio je Madurovu vladu zbog zlostavljanja poput ubojstava, represije i masovnog uhićenja prosvjednika.
Madurova pobjeda dovela je do povećane diplomatske izolacije, s bivšim saveznicima poput Brazila i Kolumbije koji dovode u pitanje legitimnost izbora. Ostale zemlje Latinske Amerike prekinule su veze s Venezuelom, iako neke, poput Urugvaja, biraju održavati odnose. Vođa opozicije Gonzalez pobjegao je iz zemlje nakon što je izdan nalog za njegovo uhićenje, kao dio šire represije nad disidentskim glasovima od strane venezuelanske vlade.
Situacija u Venezueli ostaje napeta i neizvjesna, dok se međunarodni pritisak povećava na Madurovu vladu zbog izbornih nepravilnosti i kršenja ljudskih prava. Tekst ističe izazove s kojima se Venezuela suočava u postizanju političke stabilnosti i obnavljanju demokratskih procesa usred represije i međunarodne osude.
Za više informacija pročitajte na aljazeera