Kineska Narodna oslobodilačka vojska započela je nove vojne vježbe oko Tajvana.
Manevri pod nazivom “Zajednički Mač-2024B” uključivali su kineske zrakoplove i brodove koji su operirali oko otoka, s ciljem testiranja “zajedničkih operativnih sposobnosti.”
Reakcija Tajvanskog Ministarstva obrane
Tajvansko Ministarstvo obrane osudilo je vojne manevre Kine kao “iracionalno i provokativno ponašanje” i aktiviralo “prikladne snage” kao odgovor kako bi zaštitilo slobodu, demokraciju i suverenitet Tajvana. Tajvanska vlada opisala je kineske akcije kao “otvorenu provokaciju” koja ozbiljno ugrožava mir i stabilnost u regiji.
Kina je intenzivirala vojne aktivnosti oko Tajvana u posljednjih nekoliko godina, redovito raspoređujući borbeni zrakoplov i održavajući stalnu prisutnost kineskih brodova u vodama Tajvana. Pojavnost kineskog nosača zrakoplova “Liaoning” u nedjelju stavila je Tajvan na visoki stupanj pripravnosti, prema Ministarstvu obrane u Taipeiju.
Američki državni tajnik Antony Blinken upozorio je Kinu protiv “provokativnih” akcija prema Tajvanu prethodnog petka.
Stajalište Tajvanske vlade
Kina smatra demokratski upravljani Tajvan kao pobunjeničku provinciju koja se mora ponovno ujediniti s kopnom, ako je potrebno, vojnom silom. Tijekom proslave Tajvanske Nacionalne obljetnice, predsjednik Lai Ching-te izjavio je da će Taipei odoljeti bilo kakvom “pripajanju” Pekingu, ističući da Tajvan nije podređen Kini.
Kina je odgovorila upozorenjem da bi “provokacije” Laija dovele do “katastrofe” za tajvanski narod. Narodnooslobodilačka vojska Kine ranije je provela veliku vojnu vježbu oko Tajvana u svibnju, nedugo nakon što je Lai preuzeo dužnost. Demokratska progresivna stranka Laija (DPP) pobijedila je na predsjedničkim izborima u siječnju s kritičnom stajalištem prema Pekingu.
Nakon vježbe nazvane “Zajednički Mač-2024A” u svibnju, trenutna vježba nosi naziv “Zajednički Mač-2024B.”
Odnosi između Kine i Tajvana
Odnosi između Pekinga i Tajpeja bili su napeti od mandata prethodnice Laija, Tsai Ing-wen, posebno nakon posjeta američke političarke Nancy Pelosi ljeti 2022. Kineska Komunistička partija preuzela je vlast na kopnu 1949. godine, dok je prethodna vlada ostala na Tajvanu. Tajvan podržavaju SAD i druge zemlje, ali se suzdržavaju od službenog diplomatskog priznanja zemlje iz poštovanja prema Kini.
Za više informacija pročitajte na spiegel