Situacija u regiji
Ruske i ukrajinske snage ostale su uglavnom u pat poziciji u posljednjim tjednima, pri čemu je Rusija gubila teritorijalnu prednost u svojoj invaziji u regiji Kharkiv. Ukrajinske trupe uspjele su povratiti položaje i naselja u području, zarobljavajući desetke ruskih vojnika u središnjoj Vovchansku. Ukrajina je potpisala sigurnosne sporazume sa Japanom i Sjedinjenim Američkim Državama, uz obećanje značajne vojne i financijske pomoći. Američki Kongres odobrio je 61 milijardu dolara vojne pomoći za Ukrajinu, pri čemu je predsjednik Biden ciljao osigurati dugoročnu podršku potrebama Ukrajine u obrani. NATO razmatra učinak pomoći Ukrajini obveznim kako bi osigurao konzistentnu i pouzdanu podršku. Mađarska, članica NATO-a, bila je nevoljna pružiti vojnu pomoć Ukrajini, što je izazvalo zabrinutost unutar saveza. U međuvremenu, Rusija je potpisala strateški partnerski sporazum s Sjevernom Korejom, uključujući međusobnu pomoć u slučaju agresije.
Međunarodna pomoć i sankcije
- Na sastanku G7 obećano je 50 milijardi dolara pomoći Ukrajini ove godine, uz američki zajam osiguran kamatama zarađenim od zamrznute ruske imovine.
- EU je također objavila godišnju pomoć Ukrajini od prihoda od ruske imovine.
- SAD su uvele nove sankcije pojedincima i entitetima u Rusiji i Kini u nastojanju jačanja postojećih mjera.
Održana je prva međunarodna konferencija o miru za rat u Ukrajini u Švicarskoj, s više od 80 zemalja osuđujući uporabu nuklearnog oružja i militarizaciju hrane. Unatoč nastavljenim napadima na ruske energetske objekte, Ukrajini je ograničeno korištenje određenih američkih proturaketnih sustava. Ukrajinski napadi bili su uspješni protiv ruskih protuzračnih sustava u Krimu. Općenito, situacija u regiji ostaje napeta, s daljnjim vojnim naporima i međunarodnim diplomatskim razvojem oblikovanjem dinamike sukoba između Ukrajine i Rusije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera