Drevni oklop iz srednjeg vijeka otkriven u Bispevici, Oslu
Iskopavanja provedena od strane Norveškog instituta za istraživanje kulturne baštine (NIKU) otkrila su različite drevne predmete, s nedavnim rijetkim pronalaskom željeznog oklopa iz srednjeg vijeka. Ovo područje, dosad neistraženo od strane arheologa, otkrilo je oklop koji datira iz ranog 14. stoljeća, vrijedan predmet koji se koristio u borbi za zaštitu ruke i zapešća. Otkriće tako skupocjenog predmeta u srednjovjekovnom Oslu sugerira da je izgubljen ili zakopan, umjesto što je slučajno odbačen. Misterij oko toga kako je oklop završio na svojoj trenutačnoj lokaciji, s obzirom na to da to nije nešto što bi obična osoba posjedovala, ostaje neriješen.
Povijest Osla
Oslo ima bogatu povijest, budući da je osnovan pod vladavinom kralja Haralda Hardrada u 11. stoljeću, prije nego što je pretrpio razorni požar 1624. godine koji je doveo do ponovne izgradnje grada preko fjorda kao Christiania. Grad je kasnije preimenovan u Oslo 1925. godine. Otkriveni oklop pruža uvid u prošlost grada i bitke koje su se možda odvijale na tom području.
Iako se točne okolnosti prisutnosti oklopa u Bispevici možda nikad neće potpuno razumjeti, ostavljena trag bila je dovoljna arheolozima da identificiraju predmet. Nedostatak sačuvanih srednjovjekovnih dokumenata iz Osla u 1700-ima predstavlja izazove u sastavljanju cjelovite priče o pronalasku. Unatoč tome, druge drevne artefakte, uključujući oružje poput noževa, mačeva i sjekira, otkriveni su tijekom iskapanja u Oslu, doprinoseći povijesnom značaju područja.
Rijetki pronalak u Bispevici rasvjetljava bogatstvo i vojnu aktivnost u srednjovjekovnom Oslu, potičući daljnja istraživanja prošlosti grada. Prisutnost tako vrijednih predmeta na prethodno neistraženom mjestu ističe važnost arheologije u odkrivanju i očuvanju povijesti jednog mjesta. Oklop služi kao opipljiva veza s prošlošću, nudeći uvid u živote onih koji su nekada naseljavali područje i bitke s kojima su se možda suočavali.
Za više informacija pročitajte na FOX News