Utjecaj novog Zakona o državnim tajnama
Revidirani zakon o državnim tajnama u Kini, koji je nedavno stupio na snagu, izazvao je zabrinutost među stranim tvrtkama i tajvanskom vladom. Promjene u Zakonu o čuvanju državnih tajni sada obuhvaćaju “radne tajne” i zahtijevaju od internetskih tvrtki suradnju u istraživanjima povezanima s sumnjivim curenjima. Zakon također nameće ograničenja zaposlenicima vlade koji rade s državnim tajnama.
Reakcije na promjene
Izmjene imaju za cilj rješavanje novih izazova i problema u suvremenom dobu, kako je izjavio službenik iz Nacionalne uprave za zaštitu državnih tajni Kine. Te promjene slijede širenje aktualizacije kineskog zakona o protuobavještajnoj zaštiti, koji uključuje zabranu prijenosa informacija vezanih uz nacionalnu sigurnost. Strana poslovna zajednica u Kini bila je uznemirena, posebno nakon uhićenja japanskog zaposlenika i policijskih racija na brojne tvrtke.
Iako neki pravni stručnjaci vjeruju da učinak revidiranog zakona o državnim tajnama na multinacionalne tvrtke možda nije značajan, postoji zabrinutost zbog potencijalne proizvoljne interpretacije, samocenzure i izazova u usklađivanju. Pravne tvrtke poput WilmerHalea istaknule su nejasnost pojma “radnih tajni” i njegov potencijal za ometanje redovnih poslovnih operacija.
Tajvan je također izrazio zabrinutost zbog proširenog zakona, upozoravajući svoje građane na putovanja u Kinu zbog povećanog rizika kršenja zakona. Savjet za poslove s kopnom Tajvana kritizirao je Peking zbog korištenja zakonodavstva za tijesno praćenje posjetitelja iz inozemstva i potaknuo javnost da izbjegava nepotrebna putovanja u Kinu.
Sveukupno, revidirani zakon o državnim tajnama u Kini izazvao je raspravu i izazvao zabrinutost o tome kako bi mogao utjecati na strane tvrtke, zaposlenike vlade i pojedince koji putuju u Kinu. Nejasnost određenih odredbi i potencijal za zloupotrebu stvorili su nesigurnost i regulatorne izazove za tvrtke koje posluju u Kini.
Za više informacija pročitajte na aljazeera