Poziv na pomilovanje za osnivača WikiLeaks-a
Republikanci James McGovern i Thomas Massie napisali su pismo predsjedniku Biden-u nagovarajući ga da pomiluje osnivača WikiLeaks-a Julian Assange-a kako bi signalizirali da njegova administracija neće ciljati novinarsku aktivnost. Assange, australski izdavač, priznao je krivnju u lipnju i osuđen na vrijeme provedeno u zatvoru, čime je završila njegova zatvorska kazna u Londonu zbog objave povjerljivih vojnih dokumenata SAD-a.
Optužbe i nagodba
Optužen je za 17 prekršaja prema Zakonu o špijunaži, a nagodba mu je pomogla izbjeći moguću kaznu od 175 godina zatvora. Optužbe su proizašle iz objave WikiLeaks-a 2010. godine kada je Chelsea Manning dostavila povjerljive kabele, otkrivajući navodne ratne zločine SAD-a. Zakonodavci su izrazili zabrinutost zbog korištenja Zakona o špijunaži protiv novinara, pozivajući se na prethodne odluke o neoptuživanju Assange-a i Obaminu pomilovanju Manning-a.
Assange je bio zatvoren u Londonu u zatvoru Belmarsh nakon što je zatražio azil u Ekvadorskom veleposlanstvu 2012. kako bi izbjegao izručenje u Švedsku zbog optužbi za silovanje, koje su kasnije odbačene. Nagodba s Assange-om postavila je zabrinjavajući pravni presedan za novinarstvo, potičući zakonodavce da zatraže pomilovanje i naglase potrebu za zaštitom novinara.
Dogovor o nagodbi zahtijevao je od Assange-a uništavanje povjerljivih informacija i postavio je pitanje je li vlada priznala da nastala nisu nikakva osobna oštećenja zbog objava WikiLeaks-a. Zakonodavci ističu važnost da Biden pomiluje Assange-a kako bi spriječio buduće ciljanje novinara i medijskih izvora, naglašavajući potrebu za zaštitom slobode izražavanja i slobode tiska. Dok se pristaše Assange-a nastavljaju boriti za njegovo pomilovanje, slučaj ističe složenu povezanost novinarstva, transparentnosti vlade i pravnih izazova u digitalnom dobu.
Za više informacija pročitajte na FOX News