Situacija s vodom u Gazi
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) postavlja osnovnu potrebu za vodom za pojedinca na 50 do 100 litara dnevno. U hitnim situacijama, minimalna količina je 15 litara – dovoljna samo za pranje i piće. Međutim, veliki dio ljudi u pojasu Gaze nije imao pristup ni ovoj minimalnoj količini vode mjesecima.
Izvješće Human Rights Watch (HRW)
Izvješće HRW-a “Uništenje i genocid: Izrael namjerno lišava Palestince u Gazi vode” pruža primjere kako je Izrael namjerno stvarao životne uvjete s ciljem djelomičnog ili potpunog uništenja Palestinaca u Gazi. Prema dokumentu, tisuće smrtnih slučajeva moglo bi rezultirati izazvanim nedostatkom vode.
- Izrael je obustavio opskrbu vode Gazi odmah nakon masakra Hamas-a 7. listopada, što je trajalo nekoliko tjedana.
- Protok vode i dalje je ograničen.
- Izraelske vlasti su spriječile gotovo svu pomoć u vezi s vodom da uđe u Gazu, uključujući sustave za filtriranje vode, spremnike za vodu i materijale za popravak vodovodne infrastrukture.
Organizacija ističe nekoliko točaka: Izraelske snage su namjerno napale i oštetile ili uništile nekoliko važnih objekata za vodu, sanitarni sustav i higijenu.
Prema Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), zločin genocida zahtijeva da se djela izvrše s genocidnim namjerama. HRW pruža dokaze takve namjere temeljene na postupcima i izjavama izraelskih dužnosnika.
- Izjava bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta o “potpunom opsadom” Gaze
- Obustava opskrbe vode kao primjer genocidnih namjera
Istraživanja HRW-a obuhvaćaju razdoblje od listopada 2023. do rujna 2024. godine, ali ukazuju da se situacija i dalje nastavlja danas. Izvješće uključuje intervjue, satelitske snimke, fotografije, videozapise i analize podataka. Izrael nije odgovorio na upite organizacije.
HRW ističe da je velika šteta zdravstvenom sustavu Gaze dovela do podcjenjivanja broja smrtnih slučajeva od dehidracije i drugih bolesti povezanih s nedostatkom vode.
Izvori:
Za više informacija pročitajte na spiegel