Simon Johnson zabrinut zbog potencijalnog razvoja
Ekonomski dobitnik Simon Johnson izuzetno je zabrinut zbog potencijalnog razvoja u financijskom sektoru idućeg tjedna. On uspoređuje trenutne carine sa situacijom prije Velike depresije 1930-ih godina i upozorava na globalni trgovinski rat. Izjave Donalda Trumpa o taksama prema raznim zemljama, uključujući 20-postotnu taksu na proizvode EU-a, već su uzrokovale pad na burzama. Kina i EU također su odgovorili na carine, što po Johnsonu povećava rizik od globalnog trgovinskog rata s potencijalnim posljedicama za milijarde ljudi.
Veliki rizici u financijskom sektoru
Johnson vidi promjene u vrijednostima i očekivanjima unutar tvrtki i banaka kao znakove velikih rizika u financijskom sektoru. Podsjeća na događaje nakon burzovnog kraha 1929. godine kada je trgovinski rat doveo do kolapsa banaka i Velike depresije. Razlika je u tome što je sada američka vlada ta koja gura takvu potencijalnu katastrofu. Johnson je kritičan prema argumentima Trumpove administracije da će carine stvoriti više poslova i investicija u SAD-u, opisujući je kao jednu od najneprijateljskijih prema poslovnim ljudima u povijesti SAD-a.
Johnson također dovodi u pitanje argumente Volva da bi premještanjem proizvodnje u SAD stvorili više poslova, i umjesto toga vjeruje da će tvrtke koje ulažu u SAD ulagati u automatizirane poslove koji neće rezultirati s novim radnim mjestima. Johnson također upozorava da će carine oštetiti izvoz SAD-a i da će netto učinak rezultirati gubitkom, a ne stvaranjem poslova. On osuđuje trgovinsku politiku Trumpove administracije kao ludu i opravdanu na smiješan način, te predviđa moguću krizu s velikim ekonomskim i socijalnim posljedicama ako se carine nastave povećavati.
Za više informacija pročitajte na svt