Aktualna politička situacija u Srbiji
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, postavio je Djuro Macuta, politički neiskusnog endokrinologa i sveučilišnog profesora, za novog premijera usred masovnih prosvjeda protiv vlade. Prosvjedi, potaknuti ostavkom prethodnog premijera usred optužbi za autoritarizam i korupciju, usmjereni su na Vučićevu vlast i loše upravljanje vladom. Opozicijske stranke kritizirale su Macutovu nominaciju, tvrdeći da će biti pod kontrolom Vučića i nedostajati mu potrebna stručnost za vođenje vlade.
Unatoč oporbi, očekuje se da će Macut postati premijer budući da vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), pod vodstvom Vučića, kontrolira parlament. Dok Macut osniva novu vladu i predstavlja je parlamentu do 18. travnja, brzi postupak potvrde mogao bi signalizirati političku kontinuitet za Vučića, posebno s obzirom na pregovore o pristupanju EU. Međutim, prosvjedi ne pokazuju znakove slabljenja, s tragičnim urušavanjem krova željezničke stanice u Novom Sadu potičući zahtjeve za odgovornošću i promjenom vlasti.
Prosvjedi su uglavnom bili mirni, s povremenim sukobima s vlastima. Organizatori prosvjeda distancirali su se od političkih stranaka, s nekima čak krenuvši na dug put kako bi privukli pažnju EU njihovom uzroku. Nominacija Macuta vjerojatno će ispitati raspoloženje prosvjednika, koji i dalje zahtijevaju ostavku Vučića i prijelaznu vladu. Ishod ovog političkog nemira u Srbiji ostaje neizvjestan, prosvjedi služe kao odraz rastućeg nezadovoljstva s politikama i postupcima trenutne vlade.
Za više informacija pročitajte na aljazeera