Posluživanje mesa divlje životinje iz Novog Zelanda djeci u vrtićima u Göteborgu
Povodom Sami Nacionalnog dana izazvalo je kritiku od strane Per Erica Kuoljoka, predsjednika Slow Food Sápmi. Kuoljok smatra da je korištenje mesa s druge strane svijeta besmisleno i neprimjereno u ovom kontekstu, jer ne predstavlja točno samijsku kulturu. Sami udruga u Göteborgu također ne odobrava ovu odluku i ističe važnost korištenja tradicionalnih samijskih sastojaka u proslavi njihove kulture.
Mattias Asséhn, operativni direktor odjela za vrtiće u Göteborgu, brani odluku navodeći da je glavni cilj podizanje svijesti o manjinskim danima, iako priznaje razočaranje izraženo od strane Sami udruge. Izražava spremnost za dijalog u budućim događajima kako bi se osigurala bolja predstava samijske kulture.
Slow Food Sápmi, podružnica osnovana 2009. godine sa ciljem promoviranja održive potrošnje hrane i zaštite tradicionalne samijske kuhinje, vodi Per-Eric Kuoljok. Kuoljok čvrsto vjeruje da autentičnu samijsku hranu trebaju pripremati sami ljudi prema tradicionalnim metodama. Ističe važnost očuvanja samijskih kulinarskih tradicija i podršku malim proizvođačima putem inicijativa poput termina suovas, koji je priznat kao prvi presidia proizvod u Švedskoj od strane Slow Food.
Kuoljok naglašava da ako je namjera prikazati samijsku kuhinju, postoje druge alternative koje se više uklapaju u samijske tradicije. U konačnici tvrdi da označavanje mesa s udaljenih mjesta kao samijskog je netočno i podriva kulturnu autentičnost samijske kuhinje.
Za više informacija pročitajte na svt