Rusko vojno osoblje stacionirano u Nigru
Rusko vojno osoblje sada je stacionirano na zračnoj bazi u Nigru koja također domaćin vojnicima SAD-a. Nigerijska vojna hunta prethodno je najavila odluku da istisne vojnike SAD-a iz zemlje. Do prošlogodišnjeg državnog udara, Niger je bio ključni partner Washingtonu u borbi protiv pobunjenika, što je uzrokovalo značajne žrtve i raseljavanje u regiji. Američki je dužnosnik spomenuo da ruske snage nisu integrirane s vojnicima SAD-a već koriste zaseban hangar na zračnoj bazi 101 u blizini Niameya, glavnog grada Nigera.
Povlačenje vojnih snaga iz afričkih država
Brojne zemlje, uključujući SAD, Francusku i Njemačku, povlače svoje snage iz afričkih država nakon državnih udara. Rusija, s druge strane, jača veze s afrčkim državama, predstavljajući se kao prijateljska nacija bez kolonijalne prošlosti u regiji. Mali je postao bliski saveznik Rusije zbog prisutnosti plaćenika Wagner grupe koji se bore protiv islamističkih pobunjenika u zemlji. Unatoč napetim odnosima između Rusije i SAD-a zbog sukoba u Ukrajini, točan broj ruske vojne osonelosti u Nigru ostaje nepotvrđen.
Nakon državnog prevrata, američke snage u Nigru premještene su sa zračne baze 101 na zračnu bazu 201 u Agadezu. Količina i vrsta američke vojne opreme ostavljene na zračnoj bazi 101 su nerazotkrivene. SAD je uložio više od 100 milijuna dolara u izgradnju zračne baze 201, koja se uglavnom koristi za bespilotne letjelice protiv ISIS-a i al-Qa’ida saveznika u regiji. Washington ostaje zabrinut zbog širenja militantnih islamista u zoni Sahel u odsutnosti vojne prisutnosti SAD-a i obavještajnih sposobnosti.
Zahtjev za povlačenjem vojnika SAD-a iz Nigera potekao je nakon sastanka u Niameyu gdje su visoki američki dužnosnici izrazili zabrinutosti zbog nadolazećeg dolaska ruskih vojnika i izvješća o Iranu koji traži resurse, uključujući uran, u zemlji. Iako su odluke o budućnosti američkih trupa u Nigru u tijeku, plan je da se vrate na baze SAD Afričke komande u Njemačkoj.
Za više informacija pročitajte na spiegel