Anketa o izazovima izbjegličke krize u Njemačkoj
Anketa provedena među više od 550 općina i okruga u Njemačkoj otkrila je da, iako broj izbjeglica koje dolaze u zemlju opada, izazovi s kojima se mnoge zajednice suočavaju ostaju značajni. Većina općina smatra da je smještaj izbjeglica upravljiv, s malim postotkom koji navode da nemaju problema. Međutim, više od trećine sudionika smatra da su na granici ili u kriznom modu, s pet posto čak osjeća preplavljenost.
Istraživanje, iako nije reprezentativno, pruža značajnu uzorak mišljenja sudionika općina i okruga. Iskustva iz izbjegličkog vala 2015. godine pomogla su mnogim zajednicama u suočavanju s trenutnim izazovima, jer su osnovane krizne upravljačke ekipe i jačane mreže unutar civilnog društva. Međutim, odlasci iz osoblja doveli su do gubitka institucionalnog znanja i znakova umora unutar uprave.
Ključni problem koji su istaknuli ispitanici je nedostatak stanovanja, s ocjenom sudionika kako je nestašica smještaja najvažniji izazov na ljestvici od 1 do 5. Osim toga, postoje nedostaci u integracijskim tečajevima i zdravstvenim uslugama za izbjeglice.
Važnost dobrovoljnog angažmana u uspješnim naporima integracije naglašena je rezultatima ankete. Suradnja s nevladinim organizacijama i akterima civilnog društva percipirana je pozitivno od oko dvije trećine ispitanika; međutim, uočeni su znakovi umora i iscrpljenosti u sektoru volonterstva.
Kao cjelina, anketa pokazuje da su postignuti napretci u upravljanju situacijom s izbjeglicama u usporedbi s 2015. godinom, ali postoje stalni izazovi koji zahtijevaju pažnju, posebno u pogledu stanovanja, podrške integraciji i održivosti uključenosti volontera.
Za više informacija pročitajte na spiegel