Golanska visoravan
Izrael je nedavno prekršio sirijski suverenitet zračnim napadima i prodorom na Golansku visoravan, obilježen tenkovima i ilegalnim naseljima. Golanska visoravan, smještena na jugozapadu Sirije, ima strateški značaj zbog plodne zemlje i važnih izvora vode koji hrane rijeke Jordan i Hasbani. Iako Ujedinjeni narodi priznaju Golansku visoravan kao dio Sirije, Izrael okupira i kontrolira dio regije od 1967. godine, uspostavljajući ilegalna naselja na području.
Ilegalna naselja na Golanskoj visoravni
Unatoč međunarodnoj osudi, Izrael je izgradio preko 30 naselja na Golanskoj visoravni, u kojima živi više od 25.000 židovskih Izraelaca, s planovima za daljnje proširenje. Osim svojih akcija na Golanskoj visoravni, Izrael je također pokrenuo napade diljem Sirije pod izlikom samoobrane. Druze zajednica, koja broji oko 20.000, nasilno je raseljena Izraelovom invazijom 1967. ali su nastavili živjeti u regiji.
Sirija je pokušala povratiti Golansku visoravan tijekom rata u listopadu 1973. godine, ali nije uspjela. Godine 1974., UN je intervenirao slanjem snaga održavanja mira kako bi održao primirje i uspostavio pojas zaustavljanja. Većina zemalja ne priznaje Izraelovu okupaciju Golanske visoravni, no SAD pod Trumpovom administracijom bila je iznimka 2019. godine, priznanje koje se nastavlja pod administracijom predsjednika Joea Bidena. Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a iz 1981. godine protivi se prisutnosti Izraela na Golanskoj visoravni, tvrdeći da je “nula i nevažeća te bez međunarodnog pravnog učinka”.
Za više informacija pročitajte na aljazeera