Povećanje broja novinara u egzilu
Molimo strukturiraj tekst s jasnim naznakama gdje se nalaze naslovi, paragrafi i bilo koje druge podjele sadržaja, prema standardnoj organizaciji HTML sadržaja. Na primjer, navedi koje rečenice treba tretirati kao naslove, koje čine paragrafe, i ako postoje bilo kakve značajne sekcije. Koristi samo oznake h2, p, ul, b, i. Koristi maksimalno dva h2.
Povećanje broja novinara BBC World Servicea koji rade u egzilu gotovo se udvostručilo na 310 od 2020. godine, što odražava represiju medija u zemljama poput Rusije, Afganistana i Etiopije. Novinari se suočavaju s zatvorskim kaznama, prijetnjama i uznemiravanjem, kako online, tako i offline, prisiljavajući ih da napuste svoje domove kako bi nastavili izvještavati.
- Preuzimanje vlasti talibana u Afganistanu
- Ruska invazija Ukrajine
- Situacija u Mjanmaru i Etiopiji
- Režimi poput Rusije, Irana i Saudijske Arabije
Odbor za zaštitu novinara bilježi povećanje od 225% novinara u egzilu, uz rekordni broj novinara u zatvoru i ubojstava neviđenih od 2015. godine. Režimi poput Rusije, Irana i Saudijske Arabije postaju sve očajniji u kontroli narativa, što dovodi do povećanih prijetnji i nadzora nad novinarima.
Iskustva novinara u egzilu
Iskustva dopisnika BBC Persiana Jiyara Gola pokazuju osobni teret egzila, s bojaznima za svoju sigurnost i dobrobit svoje kćeri. Iranski režim postaje hrabriji, s incidentima poput uboda novinara u Londonu i prijetnjama protiv osoblja BBC Persiana u Ujedinjenom Kraljevstvu. Unatoč izazovima i rizicima, novinari nastavljaju izvještavati o važnim pričama iz egzila, često se noseći s osjećajima krivnje što su ostavili svoje najmilije iza sebe. Tekst ističe ključnu važnost slobode medija i žrtve koje novinari podnose kako bi osigurali pravo javnosti na informacije.
Za više informacija pročitajte na BBC