Otočne države ostvarile značajnu pobjedu
Devet malih otočnih država ostvarilo je značajnu pobjedu na Međunarodnom sudu za pravo mora, gdje je presuđeno da svi potpisnici UN Konvencije o pravu mora moraju učiniti više kako bi zaštitili oceane od posljedica klimatskih promjena. Sud je pojasnio da emisije stakleničkih plinova, koje uzrokuju porast razine mora, veće temperature oceana i zakiseljavanje, predstavljaju onečišćenje mora prema konvenciji.
- Otočne države, uključujući Antigvu i Barbudu, istaknule su kako im je sam opstanak ugrožen zbog djelovanja velikih onečišćivača, te su pozvale na hitnu akciju radi ublažavanja štete uzrokovane emisijama.
Revulucionarna pravna pobjeda
Odluka suda predstavlja revolucionarnu pravnu pobjedu jer priznaje da atmosferske emisije također štete oceanima i da su države obvezne poduzeti mjere kako bi spriječile nepovratnu štetu morskom okolišu. Otočne zemlje već dugo zagovaraju jače mjere za borbu protiv klimatskih promjena jer se suočavaju ne samo s intenzivnijim i češćim olujama, nego i s postupnim utjecajima poput prodiranja slane vode koje utječe na poljoprivredu.
- Ova tužba, pokrenuta od strane Komisije Malih otočnih država o klimatskim promjenama i međunarodnom pravu, učinkovito je istaknula potrebu da sve zemlje zaštite morski okoliš od prijetnji klimatskih promjena, te da velike onečišćivače drže odgovornima.
ITLOS slučaj je samo jedan dio globalnih napora za rješavanje onečišćenja oceana fosilnim gorivima. Međunarodna pomorska organizacija istražuje korištenje prljavih bunker goriva na teretnim brodovima, dok se predloženi Globalni Ugovor o plastici ima za cilj borbu protiv onečišćenja plastikom i mikroplastikom. Ova presuda predstavlja ključnu prekretnicu u borbi protiv klimatskih promjena i naglašava zajedničku odgovornost svih zemalja za zaštitu oceana za sadašnje i buduće generacije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera