Potres u Vanuatu
Potres jačine 7,3 stupnja koji je pogodio obalu pacifičke otočne nacije Vanuatu rezultirao je najmanje 14 smrtnih slučajeva i 200 ozlijeđenih. Infrastrukturna šteta je značajna, zbog čega su službeni izvještaji vlade trenutno nedostupni. Vanuatu, smješten u Pacifičkom vatrenom prstenu, često doživljava potrese zbog sudara tektonskih ploča. Osim toga, porast razine mora zbog klimatske krize predstavlja dodatne izazove za otočnu državu.
Posljedice potresa
Glavna bolnica u Vanuatu je oštećena, a opskrba vodom je prekinuta, prema Katie Greenwood, šefici Crvenog križa u Pacifiku. Ured UN-a za humanitarne poslove primijetio je da je pristup aerodromu i luke ozbiljno ograničen zbog oštećenja cesta, što može otežati napore za pomoć.
Stanovnicima je savjetovano da ostanu dalje od obale najmanje 24 sata dok ne budu ponovno operativni sustavi za praćenje tsunamija i potresa. U glavnom gradu Port Vili, oštećeno je nekoliko zgrada, uključujući američko veleposlanstvo i druge diplomatske misije. Prizemlje zgrade u kojoj su smještene veleposlanstva SAD-a, Francuske, Velike Britanije, Australije i Novog Zelanda uništeno je potresom.
Potres je bio na dubini od 57 kilometara s epicentrom udaljenim 30 kilometara zapadno od Port Vile. Nakon potresa, bilo je nekoliko naknadnih potresa, ali upozorenje na tsunami je na kraju ukinuto. Vanuatu, s populacijom od otprilike 330.000 ljudi raspoređenih po 80 otoka, naveden je kao jedna od država najranjivijih na prirodne katastrofe poput potresa, oluja, poplava i tsunami-a.
Za više informacija pročitajte na spiegel