Ruski ratni brodovi stižu na Kubu
Havana, smještena samo oko 170 kilometara od Key West-a u američkoj saveznoj državi Floridi, bit će domaćin ruske nuklearne podmornice i tri druge ruske ratne brodice od 12. do 17. lipnja. Prisustvo ovih brodova, uključujući raketnu fregatu “Admiral Gorschkow”, naftni tankera i spasilački tegljač, izazvalo je zabrinutost u Sjedinjenim Državama usred eskalacije napetosti s Rusijom zbog sukoba na Ukrajini.
Rusko-kubanski odnosi i geopolitička situacija
Kubansko Ministarstvo obrane naglasilo je da ni jedan od brodova ne nosi nuklearno oružje i da njihovo prisustvo na Kubi ne predstavlja prijetnju regiji. Međutim, američka vlada smatrala je ovaj potez odgovorom na odobravanje Ukrajini korištenje američkog oružja protiv ruskih ciljeva, odluka koju je Moskva vidjela kao provokaciju.
Tijekom Hladnog rata, Kuba je bila ključni saveznik Sovjetskog Saveza, s postavljanjem sovjetskih nuklearnih raketa na otoku što je dovelo do Kubanske raketne krize 1962. godine. Rusija je ojačala veze s Kubom od 2022. godine, s kubanskim liderom Miguelom Díaz-Canelom koji je posjetio Moskvu i obećao bezuvjetnu podršku Rusiji u sukobu s Zapadom.
Kao odgovor na rusku ofenzivu u Ukrajini, zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Države, Njemačku i druge, dopustile su Ukrajini da koristi oružje koje su im one pružile protiv ciljeva u ruskim granicama. Ova je odluka donesena kako bi se podržala obrana Ukrajine u regiji Kharkiva. Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden ponovio je da oružje koje se dostavlja Ukrajini ne bi trebalo biti namijenjeno za napade na Moskvu ili druge interne ruske ciljeve.
Ruski predsjednik Vladimir Putin, u odmazdi, zaprijetio je da će opskrbiti druge zemlje ruskim oružjem koje bi potencijalno moglo biti usmjereno na zapadne ciljeve. Ova eskalacija napetosti odražava šire geopolitičke dinamike između Rusije, Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, ističući kompleksni međuigraju vojnih, diplomatskih i strateških interesa u regiji.
Za više informacija pročitajte na spiegel