Sveučilište Harvard suočava se s problemima antisemitizma i islamofobije
Sveučilište Harvard suočava se s problemima antisemitizma i islamofobije na svom kampusu, kao što je istaknuto u nedavnim izvještajima. Ti izvještaji objavljeni su nakon uspostave radnih skupina koje su usmjerene na borbu protiv ovih oblika diskriminacije.
Izvještaji otkrivaju da su članovi židovske, izraelske i sionske zajednice na Harvardu osjećali potrebu skrivati svoje identitete kako bi izbjegli sukob, dok su članovi muslimanske, arapske i palestinske zajednice prijavljivali osjećaj da su suditi, nelogično interpretirani i utišani.
Radne skupine za borbu protiv diskriminacije
Radna skupina za borbu protiv antisemitizma i neprijateljskog stava prema Izraelu utvrdila je da je predrasuda poticana i tolerirana na Harvardu, pri čemu značajan postotak židovskih studenata osjeća fizičku nesigurnost i ne osjeća se kao kod kuće na kampusu. Mnogi židovski studenti također su prijavili diskriminaciju, stereotipizaciju ili negativnu predrasudu zbog svojih mišljenja. Radna skupina navodi primjere izraelskih arapskih studenata koji se suočavaju s društvenom diskriminacijom od prvog dana na kampusu, uključujući izopćenje i ignoriranje čim se otkrije njihovo državljanstvo.
Slično tome, radna skupina za borbu protiv anti-muslimske, anti-arapske i anti-palestinske predrasude istaknula je atmosferu neprijateljstva na kampusu, pri čemu su muslimanski studenti i zaposlenici izloženi verbalnom zlostavljanju, nazivaju ih ‘teroristima’ i čak im pljuju. Mnogi muslimanski studenti prijavili su osjećaj fizičke nesigurnosti na kampusu i vjeruju da će se suočiti s akademskim ili profesionalnim kaznama zbog izražavanja svojih političkih stavova.
Obe radne skupine izdale su preporuke za suzbijanje predrasuda na kampusu, uključujući pružanje pravne pomoći za borbu protiv doxxinga i prioritiziranje prijema studenata koji podržavaju otvoreno istraživanje. Predsjednik Harvarda, Alan Garber, naglasio je potrebu da sveučilište bude mjesto gdje se ideje dobrodošle i osporavaju u duhu traženja istine, dok je međusobno poštovanje norma. Istaknuo je važnost gledanja jedni na druge kao jedinstvenih osoba s kompleksnim vjerovanjima i identitetima, te je potaknuo zajednicu da se susretne s ljubaznošću i brigom, posebno u vremenima visokog napetosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera