Kritike azerbajdanske vlade
Azerbajdanska vlada se našla pod udarom kritika zbog gušenja aktivista za okoliš i političkih protivnika tijekom klimatskog summita COP29. Skupine za ljudska prava izrazile su zabrinutost zbog suzbijanja civilnog društva, pri čemu je Amnesty International primijetio značajan porast uhićenja i gušenja neslaganja otkad je Azerbajdžan najavljen kao domaćin summita.
- Unija “Za slobodu političkih zatvorenika u Azerbajdžanu” izvijestila je o preko 300 političkih zatvorenika, uključujući novinare, aktiviste i protivnike vlade.
- Jedan od slučajeva jest slučaj Gubada Ibadoglua, profesora pritvorenog pod sumnjivim optužbama za prijevaru i stavljena pod kućni pritvor.
- Drugi aktivist, Anar Mammadli, uhićen je pod optužbama za šverc nakon što je pozvao Azerbajdžan da se uskladi s Pariskim sporazumom.
- Planovi predsjednika Ilhama Alijeva za proširenje proizvodnje prirodnog plina unatoč ekološkim zabrinutostima također su izazvali pažnju.
Kritike od strane međunarodne zajednice
Kritičari su pozvali na pregled načina odabira domaćina za COP summit, ističući zabrinjavajući trend represije i gušenja neslaganja. Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat, prethodni domaćini COP summita, suočili su se s sličnim kritikama zbog svog postupanja prema skupinama civilnog društva. Azerbajdžanski novinar Emin Huseynov vjeruje da predsjednik Aliyev koristi COP29 kao priliku za poboljšanje svog ugleda.
- Aktivisti su pozvali na jače zaštite za sudionike, uključujući zabranu špijunskog softvera i eksplicitne klauzule o ljudskim pravima u sporazumu s domaćinom.
- Tasneem Essop iz Mreže za klimatsku akciju istaknula je važnu ulogu civilnog društva u promicanju dnevnog reda za borbu protiv klimatskih promjena i držanje vlada odgovornima.
- Međunarodna zajednica, uključujući i britansku vladu, suočila se s kritikama zbog nedostatka reakcije na kršenja ljudskih prava u Azerbajdžanu.
Iako ljudska prava nisu eksplicitno raspravljena tijekom sastanka između britanskog premijera Keira Starmera i predsjednika Alijeva, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova tvrdi da se ta tema redovito pokreće od strane ministara. Aktivisti ističu važnost civilnog društva u pritiskanju za akciju protiv klimatskih promjena i držanje vlada odgovornima za svoje postupke.
Za više informacija pročitajte na BBC