Izraelski prosvjedi i štrajk
Prosvjedi su izbili diljem Izraela zajedno s općim štrajkom nakon pronalaska šest tijela zarobljenika koje su držale Hamas i druge palestinske skupine u Gazi od početka rata. Unatoč tvrdnjama izraelske vojske da su zarobljenici ubijeni od strane Hamasa neposredno prije dolaska izraelskih vojnika do njih, javni bijes usmjeren je prema premijeru Benjaminu Netanyahuu zbog neuspjeha u finaliziranju primirja.
Prosvjedi i štrajk, predvođeni Histadrutom, najvećim izraelskim sindikatom, paralizirali su veći dio zemljine ekonomije. Štrajk je podržan od strane velikih tvrtki u tehnološkom sektoru, rezultirajući širokim poremećajima.
- Zračna luka Ben Guriona bila je zatvorena,a druge bitne usluge poput bolnica i škola radile su s manjim kapacitetom.
- Štrajk je utjecao na različite sektore, uključujući prijevoz, obrazovanje i poslovanje.
- Aktivisti koji rade s obiteljima zarobljenika u Gazi planirali su prosvjede diljem zemlje kako bi blokirali važne ceste i vladine urede.
Situacija u Izraelu
Desničarski ministar financija Bezalel Smotrich pokušao je zaustaviti štrajk optužujući Histadrut za slabljenje ekonomije i služenje interesima Hamasa. Netanyahuva vlada obećala je snažan odgovor Hamasu, dok visoki dužnosnici Hamasa tvrde da Netanyahu blokira sporazum odbijanjem oslobađanja starijih palestinskih zatvorenika. Posredovani pregovori u Kataru i Egiptu zapeli su, s ključnim sporovima uključujući izraelsko odbijanje povlačenja iz određenih teritorija.
Vođa oporbe Yair Lapid podržao je štrajk, kritizirajući Netanyahuovo postupanje s situacijom i optužujući vladu za guranje zemlje u anarhiju. Sveukupno, situacija u Izraelu ostaje napeta, s neprestanim prosvjedima, općim štrajkom i zastojem u pregovorima o primirju, ističući duboke podjele i izazove s kojima se zemlja suočava.
Za više informacija pročitajte na aljazeera