Otkrivanje bakterija u ranama pomoću fluorescentne slike
Oko 5% osoba koje prolaze kroz operaciju ima rizik od razvoja infekcije, što može dovesti do komplikacija i ometati proces ozdravljenja. Kronične rane, koje utječu na oko 6,5 milijuna pacijenata u SAD-u, također su značajna briga zbog potencijala za propuštanje bakterija tijekom čišćenja rana od strane liječnika.
Sveučilište Južne Kalifornije (USC) vodilo je studiju koja je koristila novu medicinsku tehnologiju koristeći fluorescentno svjetlo za učinkovito otkrivanje bakterija u ranama. Ručni uređaj koji koristi autofluorescentnu sliku uspješno je otkrio bakterije u 90% rana, pri čemu različite vrste bakterija emitiraju različite boje.
Značaj ove tehnologije
Nalazi iz ove studije, nedavno objavljeni u časopisu Advances in Wound Care, ukazuju da realno prikazivanje bakterija može dovesti do ciljanije i učinkovitije skrbi o ranama te potencijalno smanjiti potrebu za antibioticima. Zdravstveni stručnjaci preporučuju razmatranje integracije fluorescentne slike u standardne protokole skrbi o ranama, pogotovo za kronične rane poput dijabetičkih ulkusa.
- Fluorescentna slika poboljšava točnost debridmenta
- Moguće smanjenje rizika od komplikacija
- Pruža stvarne uvide u bakterijsko opterećenje u ranama
Studija ističe potrebu za sofisticiranijim dijagnostičkim alatima u upravljanju ranama, jer visoke razine bakterija mogu ometati proces ozdravljenja bez izazivanja primjetnih simptoma. Tehnologija bi mogla revolucionirati kirurški debridment.
Studija, djelomično financirana od strane Nacionalnih instituta za zdravlje, Nacionalnog instituta za dijabetes i bolesti probavnog i bubrega te Nacionalne zaklade za istraživanje središta za zdravstvo na mjestu, naglašava potencijal fluorescence u slikama za poboljšanje upravljanja ranama i prevenciju infekcija.
Za više informacija pročitajte na FOX News