Nedavni prosvjedi na Novoj Kaledoniji
Eskalirali su u nasilje, što je rezultiralo paljenjem trgovina, pljačkom i općim nemirima u glavnom gradu Noumei i okolnim područjima. Prosvjedi su odgovor na predložene ustavne amandmane koji bi proširili biračko tijelo za nadolazeće pokrajinske izbore, što mnogi u autohtonoj kanakskoj populaciji smatraju da će ih dalje marginalizirati. Situacija je postala toliko nestabilna da su sigurnosne snage mobilizirane, a uveden je i policijski sat kako bi se obnovio red.
- Paljenje trgovina
- Pljačka
- Opći nemiri
Visoki povjerenik za Novu Kaledoniju snažno je osudio činove nasilja, koji su rezultirali uhićenjima i općom smetnjom, uključujući zatvaranje aerodroma i škola. Videozapisi podijeljeni na društvenim mrežama pokazuju kako su industrijske zone bile meta, s crnim dimom koji se nadvio nebom i pucnjavom koja se čuje, stvarajući napetu atmosferu na nekim područjima grada.
Ustavne promjene i političke napetosti
Nova Kaledonija, značajna teritorija za Francusku u pacifičkoj regiji, ima povijest odbijanja neovisnosti na referendumima organiziranim u skladu s Noumea sporazumom iz 1998., što je dovelo do povremenih nemira. Trenutne ustavne promjene imaju za cilj ažuriranje popisa birača koji su ostali nepromijenjeni od Sporazuma. Nedavni prosvjedi i nasilje ističu duboko ukorijenjene napetosti i zabrinutosti unutar populacije u vezi s političkim predstavljanjem i pravima autohtonih stanovnika u Novoj Kaledoniji.
- Napetosti
- Zabrinutosti
S obzirom na to da se situacija još uvijek razvija i da napetosti još uvijek traju, ishod ovih prosvjeda i njihove implikacije za budućnost teritorija ostaju neizvjesni.
Za više informacija pročitajte na aljazeera