Rezultati istraživanja “Trendstudie 2025”
Tekst predstavlja rezultate “Trendstudie 2025” provedene od strane Instituta za istraživanje generacija u Augsburgu, fokusirajući se na mišljenja tinejdžera o uporabi tableta u osnovnim školama. Studija otkriva da 92% učenika starijih od 16 godina zagovara potpunu zabranu digitalnih uređaja u razredima od 1. do 4. Rezultati odražavaju značajnu skeptičnost među mladima prema integraciji digitalnih alata u obrazovanje, pri čemu mlađi ispitanici izražavaju više rezervi o uporabi društvenih medija i tableta u osnovnim školama.
Anketa i zaključci
Anketa, koja je uključila 25 stručnih intervjua i 2030 sudionika u dobi od 16 do 89 godina koji su ispunili digitalni upitnik, ističe rastuću svijest o rizicima povezanim s društvenim medijima i digitalnim učenjem, posebno među učenicima. Rezultati sugeriraju da mladi pokazuju veću razinu svijesti o digitalnim opasnostima u usporedbi s odraslima i donositeljima odluka, ističući potrebu za uzimanjem u obzir ove perspektive pri donošenju obrazovnih političkih odluka.
- Rasprava oko digitalnih ograničenja u školama
- Prijedlog zabrane pristupa društvenim medijskim platformama maloljetnicima
Rasprava oko digitalnih ograničenja u školama dodatno se rasplamsava nedavnim izjavama obrazovnih dužnosnika, poput thuringenskog ministra obrazovanja iz CDU-a koji zagovara povratak analognom učenju i ograničavanje mobilnih uređaja u osnovnim školama. Međutim, tekst ističe da je uporaba tableta u njemačkom osnovnom obrazovanju relativno niska u usporedbi s drugim zemljama, s podacima iz Međunarodnog centra za istraživanje pokazuju minimalno korištenje u svrhu čitanja.
Tekst također raspravlja o prijedlogu zabrane pristupa društvenim medijskim platformama maloljetnicima, uspoređujući to s australskim politikama. Dok neki vjeruju da takve mjere mogu promicati online etiketu i poštovanje, drugi to vide kao regresivno i odvojeno od sadašnje digitalne stvarnosti. Tekst zaključuje obraćajući se želji mnogih učenika za školskim okruženjem u kojem nastavnici pružaju smjernice umjesto da se isključivo oslanjaju na digitalne alate, istaknuvši potrebu za uravnoteženim pristupom integraciji tehnologije u obrazovanje.
Za više informacija pročitajte na spiegel