Njemački realni bruto domaći proizvod (BDP)
Smanjen je za 0,2 posto u protekloj godini, nakon blage recesije u 2023. godini i očekivanog daljnjeg smanjenja od 0,2 posto u 2024. godini. Razni čimbenici doprinijeli su ovom padu, uključujući intenziviranu konkurenciju na izvoznim tržištima, visoke troškove energije, visoke kamatne stope i nesigurne ekonomske izglede. Ključne industrije kao što su proizvodnja i građevinarstvo doživjele su značajne kontrakcije, dok je sektor usluga vidio skroman porast dodane vrijednosti.
Izazovi njemačkog gospodarstva
Su višestruki, s oslabljenom globalnom potražnjom, rastućim domaćim insolventnostima i suptilnim izvoznim izgledima koji pogoršavaju postojeće probleme poput visokih troškova energije i birokratskih prepreka. Proizvodna industrija, posebno strojarstvo i automobilski sektori, zabilježili su primjetan pad proizvodnje, dok su energetski intenzivni sektori poput kemije i metala ostali stagnirani. Istovremeno, građevinski sektor se suočio s padom zbog visokih troškova gradnje.
Potrošačko povjerenje također je bilo suzdržano, s nominalnom privatnom potrošnjom koja je porasla samo za 0,3 posto u 2024. godini. Iako su troškovi zdravstva i prijevoza porasli, troškovi za ugostiteljstvo i odjeću su se smanjili. Unatoč naporima za poticanje ekonomskog rasta, njemački BDP porastao je samo za 0,1 posto u proteklih pet godina, zaostajući za drugim gospodarstvima poput SAD-a i Eurozone.
Što se tiče budućnosti, izgledi za Njemačku ostaju nesigurni, s potencijalnim trgovinskim sporovima poput prijetnje carinama pod budućom američkom administracijom koji postavljaju dodatne izazove za ovu izvozno ovisnu zemlju. Nadalje, njemačka vlada je nastavila s deficitom u 2024. godini, premašujući prag stabilnosti i rasta EU od tri posto BDP-a. Ovi razvoji naglašavaju potrebu za strukturnim reformama i mudrim fiskalnim upravljanjem kako bi se učinkovito riješili ekonomski izazovi zemlje.
Za više informacija pročitajte na spiegel