Prijetnja opsežnih carina
Prijetnja opsežnih carina koje bi uveo američki predsjednik Donald Trump na tri najveća trgovinska partnera Amerike – Kanadu, Meksiko i Kinu – izazvala je međunarodnu zabrinutost i upozorenja na potencijalnu ekonomsku previranja. Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum izjavila je da eskalacija carina može dovesti do osvetničkog ciklusa koji ugrožava zajedničke poslove. Kanadski premijer Justin Trudeau i kineska ambasada u Washingtonu istaknuli su da trgovinski rat ili rat carina nikome ne bi koristio.
Trudeau je izrazio spremnost za konstruktivnu suradnju s SAD-om, ističući važnost odnosa između dviju zemalja. Sheinbaum je upozorila da bi carine naštetile američkim proizvođačima automobila koji se oslanjaju na dijelove proizvedene u Meksiku i Kanadi, pozivajući na fokusiranje na rješavanje problema potrošnje droga i migracije. Govornik iz kineske ambasade odbacio je optužbe o omogućavanju krijumčarenja ilegalnih droga u SAD i istaknuo međusobno korisnu prirodu gospodarske i trgovinske suradnje između Kine i SAD-a.
Reakcije lidera i moguće posljedice
Predsjednik Joe Biden zadržao je carine na Kinu koje je uveo Trump i dodao svoje, što je rezultiralo značajnim dijelom bilateralne trgovine podložnim carinama. Trudeau je upozorio protiv upuštanja u trgovinski rat, pozivajući na smirenost i solidarnost u suočavanju s izazovom koji predstavljaju predložene carine. Kanadske pokrajine izrazile su spremnost da uvedu vlastite carine na SAD, ističući važnost njihovih izvoza na američko tržište.
Prijetnja nadolazećih carina već je imala posljedice na vrijednosti valuta, s kanadskim dolarom i meksičkim pesom doživljavajući padove. Potencijalni utjecaj carina izaziva zabrinutost među liderima i potiče rasprave o tome kako učinkovito odgovoriti čuvajući ekonomske interese i diplomatske odnose u Sjevernoj Americi.
Za više informacija pročitajte na BBC