Neispunjena crvena linija
Predsjednik Joe Biden izjavio je da SAD neće pružiti bombe i artiljerijske granate izraelskoj vojsci kako bi napala Rafah na jugu Gaze, postavljajući rijetku crvenu liniju za najvećeg saveznika SAD-a. Međutim, nakon napada u Rafahu koji je rezultirao procijenjenih 45 smrtnih slučajeva, postavljena su pitanja o vjerodostojnosti Bidenove crvene linije. Unatoč opravdanju Washingtona da je ofenziva u Rafahu bila “ograničena”, ne ispunjavajući mjeru na koju je Biden upozorio, zagovornici palestinskih prava tvrde da administracija SAD-a predefinira pojam invazije kako bi izbjegla držanje Izraela odgovornim.
Američka vojna pomoć Izraelu
Unatoč zadržavanju jedne pošiljke teških bombi Izraelu ranije, nade za preispitivanje bezuvjetne podrške brzo su nestale jer je administracija Bidena odobrila prijenos 1 milijarde dolara oružja Izraelu. SAD dobivaju najmanje 3,8 milijardi dolara vojne pomoći godišnje i nedavno su odobrili dodatnih 14 milijardi dolara pomoći Izraelu. Pozivi za zadržavanje oružja Izraelu obnovljeni su od strane Centra za međunarodnu politiku nakon smrtonosnih napada u Rafahu, naglašavajući potrebu da Biden stane iza svoje riječi i odmah zaustavi oružje.
Napomena: Izraelski premijer Benjamin Netanyahu opisao je napad kao “tragičnu grešku” i obećao istraživanje. Međutim, kritizirano je američko pozivanje na istrage Izraela kao taktika za izbjegavanje odgovornosti, što omogućuje neodređeno odgađanje procjene povreda prava. Unatoč izjavama protiv invazije Rafaha i poziva na zaštitu civila, zagovornici vjeruju da Bidenova administracija nema namjeru promijeniti smjer. Način na koji Bidenova administracija rješava situaciju u Gazi izaziva zabrinutost zbog njene predanosti palestinskim pravima i odgovornosti za postupke koje je poduzela njegova saveznica, Izrael.
Za više informacija pročitajte na aljazeera