Rusija i masovna mobilizacija
Rusija je nedavno pokrenula masovnu mobilizaciju s ciljem regrutiranja 160.000 muškaraca vojne dobi, najveću mobilizaciju od 2011. godine, kako bi ispunila cilj postavljen predsjedničkim dekretom prošle godine o jačanju oružanih snaga na 2.5 milijuna osoba.
Hitnost ove mobilizacije ističe se ratom Rusije protiv Ukrajine, koji je u kritičnom trenutku dok su u tijeku pregovori za mir. Mladići poput Bogdana, koji je dobio poziv za vojni rok unatoč hipertenziji, sve teže izbjegavaju obveznu vojnu službu kako su se pravila pooštrila a posljedice za neposlušnost postale su ozbiljnije.
Izbjegavanje vojne službe u Rusiji
Zaštitnici prava upozoravaju da postati vojnik na služenju postaje rizičnije, s raznim sankcijama poput zabrane uzimanja kredita ili napuštanja zemlje koje se uvode za nedolazak na poziv. Nadalje, vojnici na služenju su ranjivi za raspoređivanje blizu regija uz granicu s Ukrajinom, gdje ih mogu ciljati ukrajinski napadi. Rizik slanja vojnika na borbeno područje je prava briga, jer ih se može prisiliti ili zavarati u nezakonito potpisivanje ugovora, s malom zaštitom od državnog odvjetništva.
Postoje razni načini izbjegavanja vojne službe, poput zdravstvenih razloga, odgađanja zbog obrazovanja, napuštanja zemlje ili traženja alternativne civilne službe. Međutim, ove opcije dolaze s vlastitim komplikacijama i mogu samo odgoditi problem. Iako je alternativna civilna služba opcija za savjesne otpora, vlasti često odbacuju takve zahtjeve. Oni koji se odluče na bijeg teško izbjegavaju otkrivanje u Moskvi zbog naprednog digitalnog nadzornog sustava grada.
Ukupno, tekst ističe izazove i rizike s kojima se suočavaju pojedinci koji se pokušavaju izbjeći obveznu vojnu službu u Rusiji, posebno u sadašnjem kontekstu povišenih napetosti i sukoba s susjednim zemljama. Pooštravanje pravila, povećane posljedice za neposlušnost i mogućnost da vojnici na služenju završe na borbenim područjima čine situaciju sve težom i opasnijom za mladiće poput Bogdana.
Za više informacija pročitajte na aljazeera