Nasilni prosvjedi u Bangladešu
Nedavni prosvjedi u Bangladešu postali su nasilni, rezultirajući smrću najmanje 30 ljudi i ozljeđivanjem desetaka drugih. Prosvjedi, koji su započeli kao zahtjevi studenata za ukidanjem kvote za državna radna mjesta, eskalirali su u zahtjeve za ostavkom premijerke Sheikh Hasine. Unatoč pokušajima vlade da suzbije prosvjede blokiranjem pristupa internetu i uvođenjem policijskog sata, nemiri su se proširili na različite distrikte diljem zemlje. Prosvjednici, podržani od strane glavne opozicijske stranke, suočavaju se s policijom i aktivistima vladajuće stranke.
Situacija je opisana kao nestabilna i opasna prema medijskim izvještajima, s sukobima između prosvjednika i pristaša vlade. Prosvjednici su pozvali na neposlušnost, potičući ljude da ne plaćaju poreze, račune za komunalne usluge ili da ne idu na posao.
Sve veći pritisak na vladu
Unatoč pokušajima vlade da utiša prosvjede, uključujući gašenje mobilnih internetskih usluga, prosvjedi su nastavili rasti. Pokret je postao širi antigovernamentalni pokret u zemlji, s kritičarima koji optužuju vladu za uporabu pretjerane sile za gušenje neslaganja. Nesigurnost se vidi kao značajan izazov za vladu Hasine, nakon kontroverznih izbora ranije ove godine.
Dok se napetosti povećavaju i broj smrtnih slučajeva raste, prosvjednici čvrsto stoje u svojem zahtjevu za ostavkom vlade. Situacija ostaje neizvjesna, s vladom koja objavljuje blagdane, zatvara škole i sveučilišta, te vrši masovna uhićenja u pokušaju kontrole situacije. Međutim, prosvjednici ostaju odlučni, odlučni u nastavku svojih demonstracija dok se njihovi zahtjevi ne ispune.
Za više informacija pročitajte na aljazeera