Sukobi plemena u sjeverozapadnom Pakistanu
Sukobi plemena u sjeverozapadnom Pakistanu rezultirali su smrću najmanje 11 osoba i ranjavanjem osam drugih, uključujući žene i djecu. Nastale napetosti u okrugu Kurram eskalirale su nakon pucnjave između rivalnih plemena, iako razlog pucnjave ostaje nejasan. Vozila su bila meta u različitim dijelovima okruga, rezultirajući dodatnim žrtvama. Poduzimaju se napori za osiguranje putnih ruta i vraćanje normalnosti, s ranjenima koji su prevezeni u bolnicu na liječenje. Bivši parlamentarac i član plemenskog vijeća, Pir Haider Ali Shah, istaknuo je žalosnu prirodu nedavnih pucnjava, koje su omele napore prema trajnom miru u regiji. Prošlog mjeseca, sukobi između šiitskih i sunitskih muslimana oko zemljišnog spora odnijeli su živote najmanje 25 ljudi u Kurramu, gdje već desetljećima postoje napetosti između dviju grupa.
Incidenti u Balochistanu
- U odvojenom incidentu, separatistička grupa poznata kao Balochistan Liberation Army (BLA) preuzela je odgovornost za napad koji je rezultirao smrću 21 osobe u rudniku ugljena u okrugu Dukki. BLA je izjavila da su njeni borci koristili teško oružje, bacače raketa i granate u napadu, tvrdeći da su pakistanski sigurnosni djelatnici bili prerušeni kao radnici. Grupa je izdala prijetnju daljnjih napada osim ako se vojska ne povuče iz provincije, ističući trajne nepravde u vezi s eksploatacijom resursa Balochistana od strane središnje vlade.
- BLA je također bila odgovorna za napad na kineske državljane blizu najveće zračne luke u Pakistanu, rezultirajući smrću najmanje dva kineska državljanina i ranjavanjem trećeg. Kinesko veleposlanstvo potvrdilo je incident, pripisujući ga improviziranom eksplozivnom napravom koju je navodno detonirao bombaš samoubojica. Lokalni medijski izvještaji pokazali su da je ukupno 10 osoba ozlijeđeno, sa uništenim ili oštećenim nekoliko vozila u eksploziji. BLA je proglašena “terorističkom grupom” od strane Pakistana, Velike Britanije i Sjedinjenih Država, zbog njenih nasilnih aktivnosti usmjerenih ka postizanju separatističkih ciljeva u Balochistanu.
Ukupno, tekst ističe kompleksnu i nestabilnu sigurnosnu situaciju u Pakistanu, obilježenu plemenskim sukobima, sektaškim napetostima i separatističkim pokretima. Ponavljajuće nasilje u različitim regijama zemlje ističe izazove s kojima se suočavaju u promicanju mira, stabilnosti i suživota među različitim etničkim i religijskim skupinama. Incidenti također skreću pažnju na temeljne nepravde i zahtjeve marginaliziranih zajednica, poput Baloch ljudi, koji traže veću autonomiju i kontrolu nad svojim resursima. Adresiranje ovih temeljnih problema i rad na inkluzivnim i održivim rješenjima ključno je za ublažavanje sukoba i promicanje mira u Pakistanu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera