Upozorenje europskih dužnosnika
Europski dužnosnici, predvođeni njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, snažno su upozorili Donalda Trumpa protiv prijetnji “suverenim granicama” nakon što je predsjednik SAD-a odbio isključiti vojnu akciju radi preuzimanja Grenlanda.
Scholz je naglasio načelo nepovredivosti granica koje vrijedi za sve zemlje, bez obzira na njihovu moć. Njegove izjave izazvale su veliku zabrinutost i “nerazumijevanje” među čelnicima Europske unije.
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot istaknuo je status Grenlanda kao europskog teritorija i predanost EU-a obrani svojih suverenih granica. Europski dužnosnici ponovili su obvezu međusobne obrane između članica, iako nisu ulazili u konkretne detalje.
Reakcije drugih zemalja
Trumpov interes za stjecanje Grenlanda iz razloga nacionalne sigurnosti izazvao je uznemirenost među europskim zemljama, pri čemu neki doživljavaju njegove izjave kao imperijalističke. Premijer Grenlanda Mute Bourup Egede, koji zagovara potpunu neovisnost od Danske, ranije se protivio Trumpovim prijedlozima o otoku.
Danski dužnosnici izrazili su volju za suradnjom s SAD-om, ali su odbili ideju da Grenland postane dio Sjedinjenih Američkih Država. Osim u Europi, Trumpove ekspanzionističke ambicije izazvale su reakcije i Kanade i Meksika. Kanadski ministar financija Dominic LeBlanc osudio je Trumpovu ideju o tome da Kanada postane “51. savezna država”, ističući da je to nerealno i stvara zbunjenost. Meksikanska predsjednica Claudia Sheinbaum odgovorila je na Trumpovu sugestiju o promjeni naziva Meksičkog zaljeva, predlažući preimenovanje cijele Sjeverne Amerike u “Meksičku Ameriku” kako bi se referiralo na povijesnu kartu.
Usred rastućih napetosti postoji sve veći konsenzus među državama da štite svoje granice i odupiru se prisilnim pokušajima teritorijalne akvizicije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera