Elon Musk kao specijalni vladin zaposlenik
Elon Musk je imenovan od strane Donalda Trumpa kao osobni smanjivač troškova za vladu, s ciljem smanjenja troškova i potencijalno dovodenja do smanjenja radnih mjesta u raznim agencijama. Musku je potvrđena uloga “specijalnog vladinog zaposlenika” i zadužen je za smanjenje vladinih rashoda putem odbora nazvanog Doge (Odjel za učinkovitost vlade). Iako nije jasno da li Musk ima službeni naslov unutar Doge-a, aktivan je u predlaganju i provođenju smanjenja proračuna, uključujući zagovaranje zatvaranja agencije za razvoj USAID.
Kao specijalni vladin zaposlenik, Musk je podložan određenim ograničenjima, poput maksimuma od 130 dana rada za vladu u razdoblju od 365 dana i pridržavanja etičkih pravila o financijskim interesima. Nedavni izvještaji iznose zabrinutosti o pristupu Muska osjetljivim vladinim podacima, s sindikati koji podnose tužbu kako bi spriječili Musk-a i njegove suradnike da pristupe sustavu plaćanja u američkom Ministarstvu financija. Sindikati tvrde da je ovaj pristup ilegalan i krši propise o zaštiti podataka, potencijalno ugrožavajući prava njihovih članova.
Rad Elona Muska u Tesla i SpaceX kompanijama
Pored svoje vladine uloge, Musk je izvršni direktor Tesla i SpaceX kompanija, dvije tvrtke s važnim vladinim ugovorima i regulatornim nadzorom. Tesla se suočava s više istraga Nacionalne agencije za sigurnost cestovnog prometa (NHTSA), dok SpaceX provodi raketne lansiranja u ime američke vlade pod nadzorom Federalne agencije za zrakoplovstvo (FAA).
Napori Muska za pojednostavljenje američke birokracije i minimiziranje vladinih troškova kroz iskorištavanje svoje pozicije i utjecaja kao najbogatije osobe na svijetu postavljaju pitanja o opsegu njegove ovlasti i potencijalnim implikacijama za vladine operacije i sigurnost podataka.
Za više informacija pročitajte na spiegel