Znanstveno istraživanje korištenja algi za pročišćavanje otpadnih voda
Znanstvenici na Sveučilištu Umeå vjeruju da sitne alge mogu pomoći industrijama da pročiste svoje otpadne vode od toksičnih teških metala. Biokemičarka Christiane Funk vodi istraživački projekt koji testira uporabu mikroalgi za čišćenje zagađene vode iz rudarskih, čeličnih i celuloznih industrija. Ovi jednostanični organizmi su pokazali sposobnost apsorpcije opasnih tvari poput kadmija, a sada se proučavaju zbog njihove sposobnosti apsorpcije arsena, prirodnog elementa koji se nalazi u tlu, a može završiti u otpadnoj vodi zbog aktivnosti poput rudarstva ruda.
Preliminarni rezultati pokazuju da alge mogu apsorbirati oko 60 do 70 posto arsena u uzorcima vode, s učinkovitošću ovisnom o razini teških metala u vodi i trajanju izloženosti. Testovi trenutno čitaju rezultate nakon dva sata. Istraživači koriste lokalne alge koje se mogu uzgajati u nordijskoj klimi. Idealni scenarij bila bi da industrije koriste otpadnu vodu iz svojih WC-a i kuhinja za uzgoj algi, koje se zatim mogu koristiti za uklanjanje teških metala iz svoje industrijske otpadne vode.
Iako je metoda pročišćavanja vode od teških metala do sada testirana samo u laboratoriju, planovi su već postavljeni za velika testiranja u bazenima unutar godinu dana. Funk ne vjeruje da alge same mogu pročistiti sve industrijske otpadne vode zbog potrebne količine vremena i algi, ali one bi mogle biti učinkovite u završnim fazama procesa pročišćavanja gdje su razine onečišćenja niske. Nakon što alge apsorbiraju teške metale, masa se uklanja iz vode, a metali se odvajaju i šalju na odlagalište jer trenutno ne postoji metoda recikliranja. Međutim, masa algi se može ponovno koristiti za pročišćavanje više vode, a istraživanja su u tijeku kako bi se istražio njihov potencijal za uporabu u proizvodnji bioplastike.
Zaključak
Sve u svemu, istraživanje sugerira da bi alge mogle odigrati značajnu ulogu u čišćenju industrijskih otpadnih voda od teških metala, s potencijalnim primjenama u različitim industrijama i okolišnim koristima na dugi rok.
Za više informacija pročitajte na svt