Prisilna deložacija Masaijskog naroda u Tanzaniji
Masaijski narod ozbiljno je pogođen turizmom u Tanzaniji, jer su organizacije za ljudska prava podigle uzbunu zbog njihove prisilne deložacije iz domova kako bi se napravilo mjesto za turizam i nacionalne parkove. Johan Ripås, afrički dopisnik za SVT, ističe marginaliziranost političkog glasa Masaija, što je dovelo do njihovog stalnog potiskivanja. Turizam i lov su značajni izvori prihoda u Tanzaniji, ali to dolazi na teret Masaijskog naroda, jer su nekoliko organizacija za ljudska prava kritizirale prakse zemlje.
Amnesty International nedavno je objavio izvješće detaljno opisujući kako su privatne tvrtke sudjelovale u prisilnoj deložaciji Masaijskog naroda, pri čemu je čak tvrtka za lov na trofeje povezana s kraljevskom obitelji Ujedinjenih Arapskih Emirata sudjelovala u tim akcijama. Tanzanijske vlasti optužene su za uporabu nasilja, samovoljna uhićenja i pritvore kako bi izmjestili Masaijski narod i iznajmili njihovu zemlju privatnim tvrtkama od 2009. godine. Tanzanija brani te akcije tvrdnjom da stvaraju nacionalne parkove kako bi sačuvali prirodu, a istovremeno dopuštaju lov na trofeje na istoj zemlji. Amnesty International traži neovisnu istragu prisilnih deložacija.
Borba Masaijskog naroda za očuvanje načina života
Masaijski narod, koji živi na granici između Kenije i Tanzanije, bori se da održi svoj način života. Ripås ističe slabu političku zastupljenost Masaijskog naroda i korupciju u njihovoj regiji koja pridonosi njihovom potiskivanju. Unatoč tome, Ripås primjećuje duboko poštovanje prema Masaijskom narodu, što se očituje susretima s mladim Masaijskim dječacima koji čuvaju stoku na prometnim ulicama Nairobija.
Za više informacija pročitajte na svt