Malezija i program “orangutan diplomacije”
Malezija, drugi najveći proizvođač palminog ulja na svijetu, najavila je planove za program “orangutan diplomacije” usmjeren prema zemljama koje kupuju njegovo palmino ulje. Kritičari tvrde da masovna ekspanzija industrije palminog ulja u Maleziji dovodi do krčenja šuma i uništavanja staništa kritično ugroženih orangutana i drugih vrsta u regiji. Populacija orangutana na Borneu, koji dijele Brunej, Indonezija i Malezija, očekuje se da će do 2025. godine pasti na oko 47.000 zbog ljudskih aktivnosti i gubitka staništa.
Ministar za plantaže i robu Johari Abdul Ghani se inspirirao kineskom panda diplomacijom za ovaj program, s ciljem pokazivanja Malezije kao održivog proizvođača palminog ulja ključnim uvoznicima poput Kine, Indije i EU.
Diplomatski napor i planovi za budućnost
Iako Malezija trenutno nema uzgojni program za orangutane, planira pokrenuti ovaj diplomatski napor u suradnji s nevladinim organizacijama koje rade na konzervaciji orangutana i održivosti. Predloženi program nema specifične detalje o tome kako će funkcionirati ili kada će započeti. Inicijativa malezijske vlade slijedi rastući pritisak od strane okolišnih skupina poput Okruglog stola za održivo palmino ulje (RSPO) za promicanje održivosti u industriji palminog ulja.
Sveukupno, vlada predloženim programom “orangutan diplomacije” želi pokazati Maleziju kao održivog proizvođača palminog ulja ističući važnost zaštite šuma i bioraznolikosti u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera