Mađarska i podrška Ukrajini
Mađarska se složila da neće aktivno blokirati vojnu pomoć NATO savezu Ukrajini, ali neće ni pridonijeti tim naporima. Nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg potvrdio je da Mađarska neće sudjelovati u podršci Ukrajini. Unatoč bliskim vezama Orbana s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Mađarska neće se protiviti drugim saveznicima koji žele pružiti pomoć Ukrajini. Orban je osigurao da će Mađarska nastaviti ispunjavati svoje obveze prema NATO-u, iako neće sudjelovati u podršci Ukrajini.
Stoltenberg i Orban dogovorili su se o uvjetima nepartijskog sudjelovanja Mađarske u naporima NATO saveza, ali nisu otkrili specifičnosti. NATO nastoji osnovati fond od 100 milijardi eura za dugoročnu isporuku oružja Ukrajini, što je prijedlog kojemu se Mađarska protivi. Unatoč nesuglasicama, NATO ima cilj postići sporazum o prijedlozima na nadolazećem summitu, naglašavajući važnost suglasnosti među svojim članicama.
Kritike i stajališta
Zapadne vlade kritizirale su stajalište Mađarske o sukobu u Ukrajini, osobito njezino odbijanje provođenja određenih sankcija ili isporuke oružja Ukrajini. Orbanevi nacionalističko-populistički pogledi stavlju su naglasak na odnos Mađarske s Rusijom, pozivajući se na snažne energetske veze. Sastanak između Stoltenberga i Orbana dogodio se dok zapadni saveznici nastoje ojačati podršku Ukrajini i diplomatski i vojno. SAD organizira summit u Washingtonu, gdje se očekuje da će članice NATO-a složiti se s planom za dugoročnu pomoć i vojnu obuku Ukrajini.
Stoltenberg je istaknuo potrebu trajnog, dugoročnog financijskog angažmana prema Ukrajini kako bi poslao poruku predsjedniku Putinu da podrška Ukrajini neće popustiti. NATO je godišnje pružao približno 40 milijardi eura od ruskog napada 2022. i cilja nastaviti s ovom razinom podrške koliko god je potrebno. Cilj je pokazati Putinu da je međunarodna zajednica odlučna u pomoći Ukrajini protiv ruske agresije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera