Macronova nova vlada
Francuski predsjednik Emmanuel Macron imenovao je novu vladu u pokušaju da okonča 11 tjedana političke neizvjesnosti nakon neodlučnih parlamentarnih izbora koji su rezultirali mrtvim parlamentom. Nova vlada, sastavljena od konzervativnog premijera Michela Barniera, uključuje mješavinu ministara iz Macronove centrističke savezničke grupacije i konzervativne Republikanske stranke (LR). Glavni zadatak nove vlade bit će predstaviti plan proračuna za 2025. godinu kako bi se riješila ozbiljna financijska situacija Francuske.
Značajni članovi vlade
Značajni članovi nove vlade uključuju 33-godišnjeg Antoinea Armanda kao ministra financija, Jean-Noela Barrota kao ministra vanjskih poslova i Sebastiena Lecornua kao ministra obrane. Položaj ministra unutarnjih poslova povjeren je Brunu Retailleauu, čvrstom konzervativcu, koji će se baviti ključnim unutarnjim pitanjima poput nacionalne sigurnosti, imigracije i provedbe zakona.
Međutim, sposobnost Barniera da učinkovito vlada već je pod kritikom, s oporbom od strane ekstremno lijeve stranke Francuska nepokorena i skupine skrajnje desnice Nacionalnog okupljanja. Unatoč osvajanju najviše parlamentarnih sjedala na srpanjskim izborima, lijevo krilo nazvano Novi narodni front nije osiguralo apsolutnu većinu. Macron je odlučio osloniti se na potporu konzervativnih Republikanaca i centrističkih grupa umjesto na lijevo krilo kako bi formirao vladu koja bi mogla izbjeći trenutni slom u parlamentu.
Prije objave nove vlade, došlo je do prosvjeda u Parizu i Marseilleu od strane lijevo orijentiranih pojedinaca koji su smatrali da vlada ne odražava točno rezultate parlamentarnih izbora. Nacionalni okupljeni, skrajnje desničarska stranka, ima dovoljno glasova u parlamentu da sruši vladu, ali je izrazila spremnost za suradnju u ključnim proračunskim pitanjima.
Sveukupno, Macronova odluka da formira vladu s mješavinom centrističkih i konzervativnih ministara naišla je na oporbu s lijeva, što pokazuje političke izazove i neizvjesnosti koje stoje pred novom vladom u rješavanju financijskih poteškoća Francuske i snalaženju u složenim domaćim i međunarodnim pitanjima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera